07.10.2019 Forex Bülteni

Geçtiğimiz hafta açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinden sonra bu hafta gözler ABD-Çin arasındaki müzakerelerde ve FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmalarda olacak. Sabah saatlerinde ABD tarafından Türkiye’ye yönelik gelen açıklamalar dikkat çekiciydi. Gün içinde veri açısından sakin bir işlem günü geçireceğimizi düşünerek, küresel unsurlardan gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz.

EURUSD


Saatlik grafikte paritenin kademeli olarak yükseliş kaydettiğini görmekteyiz. ABD-Çin arasındaki müzakere tarihinin yaklaşmasıyla beraber, bu görüşmelere dair olan endişelerin canlanmasıyla paritede yukarı yönlü hareketler izlemekteyiz. FED’in yapması muhtemel olan 25 baz puanlık faiz indiriminin de etkili olduğunu söyleyebileceğimiz paritede 1.0980 seviyesinde alıcı ve satıcıların güç hakimiyeti savaşında olduğunu söyleyebiliriz. 1.0980 direnç seviyesinin altında fiyatlamaların devam etmesi halinde 1.0930 seviyesine kadar geri çekilme izleyebiliriz. Yukarı yönlü fiyatlamaların devamı halinde 1.0989 ve kritik 1.1020 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 1.1020 seviyesi üstünde fiyatlamalarda alışların ivmeleneceğini düşünmekteyiz.

GBPUSD


Brexit sürecinden gelen karışık beklenti ve yorumların etkili olduğunu gördüğümüz paritenin 1.2300 desteğine kadar çekildiğini görmekteyiz. Bu seviyenin fiyata destek olması halinde 1.2340 ve 1.2365 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. 1.2300 seviyesinin altına geçilmesi halinde satış baskısının artacağını düşündüğümüz paritede, 1.2260 ve 1.2230 destek seviyelerini izleyeceğiz. Veri açısından sakin bir gün geçireceğimizi düşünerek, Brexit sürecinden gelecek haber akışlarını dikkatle izleyeceğiz.

USDTRY


Enflasyon kararı sonrası paritede dalgalanmaların olduğunu görmekteyiz. Sabah saatlerinde, ABD tarafından gelen açıklamalar ile bir miktar yükselişin olduğunu görmekteyiz. Bültenimizi hazırladığımız sırada 5.7250 direnç seviyesi kuvvetle geçildi ve 5.7400 direnç seviyesinin hemen üstünde fiyatlamalar izlemekteyiz. TL varlıklarına olan talebin artması halinde sırasıyla 5.7050-5.6750 ve kritik 5.6500 destek seviyelerini izleyeceğiz. 24 Ekim’de gerçekleşecek olan TCMB toplantısına dair öngörülerin fiyatlamalara etkili olmasını beklemekteyiz.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler ile hareketliliklerin yaşandığını gördüğümüz emtiada, ilk olarak açıklanan PMI verileriyle yaşanan resesyon endişesiyle güvenli liman özelliğini göstererek 1520 direncine kadar yükseliş gördük. Cuma günü açıklanan  TDİ verisi ile geri çekilmelerin yaşandığını görmekteyiz. Yeni haftada ABD-Çin arasındaki müzakereleri ve FED Başkanı Powell’ın konuşmalarını dikkatle izleyeceğiz. Teknik olarak, yukarı yönlü ataklarda ilk olarak 1508 direnciyle karşılaşacağız. Bu direncin aşılması halinde 1513-1520 kritik direnç seviyelerini izleyeceğiz. Risk iştahının azalması ile satıcılı seyir izleyeceğimiz emtiada 1493 ve 1480 destek seviyeleri güncelliğini korumaktadırlar.

BRENT PETROL


ABD-AB arasındaki gümrük vergisi konusundaki haber akışlarıyla yükseliş kaydeden petrolde, ABD-Çin arası müzakereler ve Lorenzo Kasırgası’nın etkisiyle bu yükselişin devam ettiğini görmekteyiz. Bu yükselişi, uzun süredir devam eden resesyon endişeleri baskıladı. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketlerde 58.90 ve 59.80 seviyelerini izleyeceğiz. Satıcılı seyir halinde 58.05 destek seviyesini izleyeceğiz. Bu destek seviyesinin altına geçilmesi halinde 57.20 destek seviyesini izleyeceğiz. 57.20 seviyesinin altında kalıcılık sağlanması durumunda satış baskısının artacağını düşünmekteyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.