07.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz Cuma günü veri akışındaki yoğunluktan dolayı piyasalarda hareketli bir işlem günü izledik. İlk olarak İngiltere tarafından gelen olumsuz PMI verisiyle Sterlin varlıklarında değer kayıpları izledik. Günün ikinci yarısında ABD’den gelen kritik Tarım Dışı İstihdam datasının beklentilere paralel gelmesi ve eş zamanlı olarak açıklanan işsizlik verisinin %8.4 ile beklentiden iyi gelmesiyle piyasada bir dolarizasyon süreci izledik. Yeni işlem gününde veri açısından sakin bir işlem günü geçireceğiz. Küresel unsurlara baktığımızda IMF’nin; ABD, Çin, Japonya ve Euro Bölgesi alanında varlık fiyatlarının olması gerekenden tarihi olarak daha yüksek seviyelerde bulunduğu uyarısında bulunması kritik önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra yaklaşan ABD seçimlerine dair gelebilecek haber akışlarının piyasalardaki hareketliliği arttırabileceğini söyleyebiliriz.

EURUSD

Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam datasından sonra değerlenen doların etkisiyle satıcılı tempo izleyen paritenin kanalın alt bölgesini ihlal ettiğini ancak günü kanalın içerisinde kapattığını görmekteyiz. Genel olarak 1.18000 seviyesinin üzerindeki fiyatlanmalarda kanal içindeki hareketliliğin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Alt bölgeden destek alınması durumunda 1.2000 bölgesine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Bu bölgeninde üzerine geçilebilmesi durumunda sırasıyla 1.2500 ve 1.3500 hareketlilikleri uzun vadede izleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talepte bir daralma yaşanması halinde ise kritik 1.8000 bölgesini ve bu bölgenin altına geçilmesi durumunda 1.1500 bölgesini destek olarak takip edeceğiz.

GBPUSD

1.3490 bölgelerine kadar yükselen ama buralarda tutunamayıp kanal içerisine giren parite için geçtiğimi Cuma günü açıklanan veri akışıyla satıcılı seyrin devam ettiğini görmekteyiz. Kanalın orta bölgesinin altına sarktıktan sonra 1.3150 bölgelerinden destek alarak kanalın orta çizgisine kadar bir yükseliş sergileyerek bir back test yapıldığını görmekteyiz. Bu denemenin başarısız olmasıyla hafta başında paritede satıcılı bir seyir izlemekteyiz. Satıcıların iştahlanması durumunda 1.3150 ve 1.3020 destek seviyelerine kadar bu satıcılı seyrin devam etmesini bekleyebiliriz. Olası yükselişlerde ise 1.3300 – 1.3475 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

USDTRY

Kurdaki tansiyonun hafta başı itibarıyla devam ettiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz haftanın son işlem günü her ne kadar 7.3500 seviyelerini görmüş olsakta alıcıların bu bölgeden devreye girip fiyatı hızlı bir şekilde yukarı taşıdığını görmekteyiz. 7.4600 ara direncinin şimdilik 7.5000 öncesi önemli olduğunu söyleyebiliriz. Alıcıların momentum kazanmasıyla bu bölgenin aşılması durumunda 7.5300 ve 7.5500 bölgeleri takip edilecek direnç bölgelerimiz olacaktır. Kurdaki olası gevşemelerde ilk olarak 7.4000 bölgesinin altında kalıcılık arayacağız. Bunun olması durumunda 7.3500 ve 7.3000 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu destek seviyelerinin altında günlük kapanışlar görmemiz halinde geri çekilmelerin satış baskısına dönüşebileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Üçgen formasyonunu aşağı doğru kıran emtiada alıcıların fiyatları formasyonun içine taşıma gayretlerini görmekteyiz. $1945 bölgesinin üzerine geçilememesi durumunda satıcıların fiyatlamalara baskı yapmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz. Günlük grafiğe baktığımızda alçalan tepelerin etkisinin satıcıların iştahlarını arttırabileceğini düşünebiliriz. Bunun olması halinde $1918 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Bu bölgeden destek alınamaması durumunda psikolojik $1900 bölgelerine kadar satıcılı bir seyir izleyebiliriz. Formasyon içine girilebilmesi durumunda $1965 ve kritik $2000 bölgelerine doğru yükseliş atakları izleyebiliriz. Gün içinde küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarının emtiadaki fiyatlamalarda etkin rol oynayacağını söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Yükseliş takozunu aşağı doğru kıran petrole baktığımızda RSI indikatöründeki negatif uyumsuzluğun bu düşüşü desteklediğini görmekteyiz. 200 günlük ortalamasını aşamayan emtiada 5 günlük H.O’nın 22 günlük H.O’yı yukardan aşağı doğru kesmesi satıcılı seyri derinleştirdi. Yeni işlem gününe bakacak olursak satıcıların iştahlarının devam etmesi durumunda $41.90 ve $41.00 destek bölgelerine kadar satıcılı seyrin devam etmesini bekleyebiliriz. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi durumunda emtiada 100 günlük ortamalasına denk gelen $39.40 bölgelerine kadar düşüş görebiliriz. Olası yükselişlerde sırasıyla $43.15 – $44.60 ve 45.80 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.