07.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem günü ilk olarak İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri sabit tuttuğunu gördük. Açıklanan tutanaklardaki güvercin açıklamalar ile dolar endeksinin geçtiğimiz günlerde destek aldığı 92.50 seviyesinden tekrar güç kazandığını izledik. Günün ikinci yarısında ABD tarafından gelen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları datasındaki pozitiften kaynaklı olarak piyasadaki dolarizasyon sürecinin devam ettiğini görmekteyiz. Haftanın son işlem günü piyasalarda yüksek volatilite oluşturabilecek ABD tarafından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verilerini takip edeceğiz. TSİ 15:30’ta açıklanacak veri akışının piyasadaki fiyatlamalara etki edebileceğini söyleyebiliriz. Beklentinin önceki veriye göre olumsuz olması dikkat edici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. TDİ verisinin açıklanmasından sonra İşsizlik Oranı verisinin de fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

EURUSD

 

5 günlük H.O’sının paritede fiyatlamalara destek olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz gün 1.1900 seviyesini tekrar test eden paritenin burayı aşamayarak destek seviyelerine doğru geri çekildiğini görmekteyiz. Gün içinde gelecek Tarım Dışı verisinin beklentilerini fiyatlamalara dahil olabileceğini düşünerek 15:30’ta gelecek veriden sonra fiyatlamaların yönünü bulabileceğini söyleyebiliriz. 1.1800 seviyesinin üzerinde kalındığı sürece pozitif görünümün devam edebileceğini düşündüğümüz paritede Euro varlıklarına olan talebin artması durumunda 1.1870 ve üç kere test edilen 1.1900 seviyelerini direnç bölgeleri olarak takip edeceğiz. 1.1900 üzerindeki gün kapanışı yapabilmesi durumunda alıcı seyrin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz. Düşüşlerde 1.1800 seviyesi takibimizde olacaktır.

GBPUSD

1.3100 bölgesini aşarak bu bölgenin üzerinde günlük kapanışlar yapan paritede alım iştahının devam ettiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 22 günlük H.O ortalamanın 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarıya doğru kesme hazırlığında olduğunu görmekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde alım momentumunun ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz. Paritenin 1.3100 bölgesinin üzerinde fiyatlanmaya devam etmesi durumunda olabilecek alıcılı seyirde 1.3150 – 1.3190 ve 1.3215 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde geçtiğimiz işlem gününde aşılan direnç bölgeleri olan 1.3070 – 1.3030 ve psikolojik 1.3000 bölgelerini destek olarak izleyeceğiz. 1.3000 bölgesinin altına kalıcı olarak geçilmesi durumunda satıcıların fiyatlarda baskın olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

USDTRY paritesinin tarihi zirvelerde fiyatlamalar yaptığını görmekteyiz. 7.0000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece yükseliş ataklarının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Uzun süredir yatay seyir halinde olan paritede bollinger bandındaki sıkışıklığı yukarı yönlü patlamasıyla psikolojik 7.0000 seviyesinin üzerine yükseliş atakları izledik. Bu pozitif görünümün devam etmesi durumunda 7.3000 ve düz seviye olarak psikolojik direnç olabilecek 7.5000 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde sırasıyla 7.2000 – 7.1100 ve 7.0400 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek seviyelerinin altına sarkma olma durumunda psikolojik 7.0000 bölgesine doğru satışların devam edebileceğini söyleyebiliriz. Bu psikolojik seviyenin altına geçilmesi durumunda TL varlıklarına olan talebin artabileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Major ülkelerden gelen PMI data görünümünün karışık olması ile güvenli liman talebini karşılayan emtianın geçtiğimiz işlem gününde rekor tazelendiği görmekteyiz. Olası bir ikinci dalga ihtimalinin ve büyük merkez bankalarının piyasaya bol likidite sağlamasıyla arzı sınırlı varlıklara olan talebin artmasıyla yükselişler izlediğimiz emtiada yükselişlerin devam etmesi halinde $2054 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerindeki fiyatların kalıcı olması halinde pozitif görünümün ivmelenerek artabileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerin $2034 – $2020 ve $2010 bölgelerinde destek ile karşılaşmasını bekleyebiliriz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde psikolojik $2000 bölgesini izleyeceğiz. Fiyatlamaların $2000 seviyesinin de altına inmesi halinde uzun süredir devam eden pozitif görünümün yerini satıcılı seyrin almasını bekleyebiliriz.

BRENT PETROL

Arzı sınırlı varlıklara olan talebin artması ile emtiada uzun zamandır izlediğimiz yükselen üçgenin üst bölgesi olan $44.00 bölgesinin üzerinde günlük kapanış gördük. Bu pozitif görünümün devam etmesi durumunda yükselen üçgen formasyonunun tetiklenebileceğini ve yukarı yönlü sert ataklar izlenebileceğini söyleyebiliriz. Bu olası yükselişlerde psikolojik $45.40 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu bölgenin aşılması halinde alıcılı seyrin ivmelenebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda $46.00 ve $46.45 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Fiyatların tekrar üçgenin içine girmesi durumunda ilk olarak uzun zamandır aşılamayan $45.00 bölgesini bu sefer destek olarak takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin altında ise $44.20 ve $43.90 destek bölgeleri takibimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.