06.11.2019 Forex Bülteni

ABD ve Çin arasındaki görüşmelerdeki olumlu havanın piyasalar üzerindeki etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Görüşmelerde ilk etabın tamamlanmak üzere olduğu ve ikinci etapta Çin’in yapısal reformları üzerine görüşmeler olacağını söyleyelim. Bunun yanı sıra Brexit sürecindeki dinamikleri takip edeceğiz. Veri açısından Euro Bölgesi’nden gelecek PMI datalarını takip edeceğiz. Akşam üstü FOMC üyesi Harker’in konuşmalarını takip edeceğiz.

EURUSD

Euro Bölgesi’nden gelen veriler neticesinde bölgedeki resesyon beklentilerinin canlı olması ve ABD-Çin arasındaki görüşmelerin pozitif geçmesinden kaynaklı olarak paritede satış baskısı görmekteyiz. Gün içerisinde Euro Bölgesi’nden gelecek PMI verilerini takip edeceğiz. Teknik olarak, satış baskısının devam etmesi durumunda 1.1055 ve 1.1030 destek seviyelerini takip edeceğiz. 1.1030 altında fiyatlamalarda kritik 1.1000 seviyesine kadar satıcılı seyrin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin artması durumunda 1.1095 ve 1.1120 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

12 Aralık erken seçimin parite üzerindeki etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Bunun yanı sıra Ticaret Savaşları cephesinde pozitif gelişmelerin olması ile paritedeki baskılanmanın arttığını görmekteyiz. Gün içerisinde Brexit sürecine dair yetkililerden gelecek açıklamaları dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak, kritik 1.2900 seviyesinin altında fiyatlamaların devam ettiğini gördüğümüz paritede bu seviye altında kalıcılığın devam etmesi durumunda paritenin 1.2860 ve 1.2840 destek seviyelerine kadar çekilebileceğini düşünebiliriz. Olası yükselişlerde kritik 1.2900 seviyesini izleyeceğiz. Bu seviyenin üstüne geçilmesi durumunda 1.2920 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

USDTRY

Bir süredir Tl varlıkları üzerinde devam eden pozitif havanın, TCMB’nin Aralık ayında faiz indirimi yapacağına dair öngörülerin artmış olmasından dolayı Tl varlıklarına olan talebin azaldığını görmekteyiz. Bu durumun yanı sıra Halkbank davası sürecinden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Teknik olarak, 5.7500 üzerinde kalıcı olduğunu gördüğümüz paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 5.7800 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 5.8100 seviyesine kadar bir yükseliş görebiliriz. Aşağı yönlü hareketlilikle 5.7300 ve 5.7150 destek seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN

ABD-Çin arasındaki görüşmelerin emtia üzerinde etkili olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Çin Yönetimi’nin 1 Eylül’deki tarifelerin kaldırılması konusundaki talebine karşın ABD tarafının da bu karara sıcak bakmasından sonra emtiada satıcı seyrin hakim olduğunu görmekteyiz. 1500 seviyesinin altında fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz emtia için küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik olarak, emtiada satışın devam etmesi durumunda 1482 ve 1479.50 destek seviyelerini takip edeceğiz. Küresel risk algısının artması halinde 1491 ve 1496 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL

OPEC’in dün yapmış olduğu toplantının, emtia üzerinde hareketlilikler sağladığını görmekteyiz. Petrol talebi büyümesinde aşağı yönlü revize yapılmasından sonra emtiada bir miktar satıcılı seyir izledik. İki aylık devam eden yükseliş temposu için bu satıcılı seyri şimdilik düzeltme olarak görebiliriz.  Gün içinde haftalık Ham Petrol Stokları verisini takip edeceğiz. Seviye olarak, satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 62.50 ve 62.20 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü atakların devam etmesi halinde 62.90 ve 63.20 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.