06.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın ilk işlem gününde major ülkelerden gelen PMI datalarını takip ettik. Genel görünümün pozitif olduğunu gördüğümüz data akışından sonra Euro Bölgesi varlıklarına olan talepte artış gözlemledik. Bu data akışının yanı sıra ABD Başkanı Trump’ın korona tedavisi gördüğü hastaneden taburcu edilmesi günün dikkat çeken unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Koronavirüs yardım paketinin Kongre’den geçmesi için Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ile ABD Hazine Bakanı Mnuchin arasında dün başlayan görüşmelerin bugün içinde devam etmesi beklenmektedir. Bu görüşmeye dair gelebilecek haber akışlarının piyasalarda volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz. Yurt içine baktığımızda, yıllık enflasyonun %11.75 ve Eylül ayı enflasyonun %0.97 geldiğini görmekteyiz. Kurdaki fiyatlamaların teknikten ziyade temel unsurların etkisi altında olduğunu söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Ülkemizdeki 13 aşı çalışmasından 5 tanesi insan deneyleri safhasına yaklaştı.’ açıklaması günün önemli haber akışlarındandı. Bunun yanı sıra Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe dair söylemlerini takip ettik. Haftanın ikinci işlem gününde AMB Başkanı Lagarde ve FED Başkanı Powell’ın konuşmalarını takip edeceğiz. Başkanların konuşmalarının piyasadaki volatiliteyi arttırmasını bekleyebiliriz.

EURUSD

EURUSD paritesinde kritik 1.1800 direnç bölgesinin test edildiğini görmekteyiz. Bu bölgeyi aşmaya çalışan alıcıların baskın olması halinde paritede alım yönünde bir tempo izleyebiliriz. 4 saatlik grafiğe baktığımızda stokastik indikatörünün aşırı alım bölgesinde olması bir miktar satışları beraberinde getirebiliriz. Bu olası satışların olması halinde geçtiğimiz işlem günü aşılan 1.1750 bölgesini bu sefer destek olarak takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin altına geçilmesi durumunda 1.1700 bölgesine doğru kademeli satışlar izleyebiliriz. Alıcıların fiyatları yukarı taşıması halinde 1.1835 ve 1.1870 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. 4 saatlik grafikte 200 periyotluk ortalamanın 1.1800 bölgesine denk geldiğini belirtelim.

GBPUSD

Dolar endeksindeki zayıf görünümün etkisiyle GBPUSD paritesinde pozitif bir seyir izlemekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 periyotluk ortalamasının 200 periyotluk ortalamasını aşağıdan yukarı doğru kesmesi bu iyimser havayı desteklemektedir. Kritik 1.3000 bölgesinin hemen altında fiyatlanan paritede bu bölgenin iştahlı bir şekilde test edildiğini görmekteyiz. Alıcıların fiyatları bu bölgenin üzerine çıkararak kalıcılık sağlaması halinde 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Olası bir satış temposunda 1.2900 ve 1.2830 destek bölgelerini izleyeceğiz. 1.3000 bölgesinin üzerindeki olası gün kapanışlarında ikili dip formasyonunun tetiklenmesini bekleyebiliriz. Bu durumda paritedeki pozitif havanın momentum kazanacağını söyleyebiliriz.

USDTRY

Saatlik grafiğe baktığımızda 200 saatlik ortalamanın paritede destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Siyasi tansiyonun fiyatlamalarda belirleyici olduğunu söyleyebileceğimiz kurda alıcıların iştahlarının hala devam ettiğini görmekteyiz. Pozitif hareketliliğin devam etmesi halinde 7.9300 ve kritik 8.000 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması ve bu bölgede günlük kapanışlar görmemiz halinde kurda tarihi zirve fiyatlamaları izleyebiliriz. Olası düzeltmelerde 7.6000 ve 7.5000 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin altında fiyatlamaların uzun sürmesi halinde paritedeki tansiyonun düştüğünü söyleyebiliriz. Gün içinde siyasi unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda belirleyici unsur olacağını düşünebiliriz.

ALTIN

Haftanın ilk işlem gününde yükselişini devam ettiren emtianın 22 günlük ortalamasına denk gelen $1918 bölgesinde direnç ile karşılaşıp gevşediğini görmekteyiz. Alıcıların iştahlarının devam etmesi durumunda bu direnç bölgesini ve daha yukarıda düşen trend çizgisinin geçtiği $1935 bölgesini takip edeceğiz. Bu direncinde aşılması durumunda emtiadaki alıcılı seyrin ivmelenebileceğini düşünebiliriz. Fibo %50 bölgesinden satıcıların devreye girmesi halinde ise sırasıyla $1902 – 1875 ve $1850 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Gün içinde ABD Başkanı Trump’ın korona olmasına yönelik ve diğer küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Haftaya alıcılı başlayan petrol emtiasında $39.40 bölgesinde ikinci kez destek bulduğunu söyleyebiliriz. Psikolojik $40.00 seviyesinin üzerindeki fiyatlamaların kalıcı olması halinde $43.00 direnç bölgesi takibimizde olacaktır. Bu bölgenin aşılması durumunda aynı zamanda 200 günlük ortalamanında üzerine geçilecek olmasından kaynaklı olarak alım yönündeki hareketliliğin artabileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryoda $44.20 ve kritik $45.00 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması petroldeki toparlanmayı arttırabiliriz. Olası değer kayıplarında $41.30 ve psikolojik $40.00 bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin kırılması ve günlük kapanışları bu bölgelerin altında yapması durumunda emtiada olası bir satış dalgası izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.