06.09.2019 Forex Bülteni

Perşembe günü ABD tarafından gelen ADP (Özel sektörün düzenlediği Tarım Dışı İstihdam Değişikliği) (Ağu) verisinin 195K ile son 7 ayın ortalamasının 20k üstünde gelmesiyle USD lehine bir hareketlilik gözlemlendi. Bugün piyasada yüksek volatiliteye sebep olacak Tarım dışı istihdam verisini TSİ 15.30’da takip edeceğiz. TDİ verisi yanı sıra aynı dakikalarda gelecek İşsizlik Oranı verisi de takibimizde olacaktır.

 

EURUSD

Uzun süredir devam eden düşüş trendini ay başı itibarıyla RSI indikatöründeki pozitif uyuşmazlıkla kırıp yükseliş temposuna geçen parite için gün içerisinde yüksek volatiliteye sebep olacak verileri takip edeceğiz. Ticaret savaşlarındaki müzakerelerin Ekim ayında başlayacağının açıklanması pariteye pozitif destek olurken dün akşam saatlerinde gelen verilerle 1.1080 seviyelerine kadar olan alıcılı seyrin yerini bir miktar satışa bıraktığını gözlemledik. Gün içi dinamiklerle beraber yükseliş temposunun devamı halinde sırasıyla 1.1060 ve 1.1120 dirençleri güncelliğini korumaktadır. Olası satıcılı seyir halinde 1.1000 ve altında 1.0975 seviyelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

Anlaşmasız Brexit lehine olan gelişmelerle yükseliş temposuna giren GBPUSD paritesinde kritik 1.2300 seviye üstü fiyatlamaların olduğunu görmekteyiz. Bu temponun devamı halinde sırasıyla 1.2380 – 1.2430 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Gün içi dinamiklerle yükseliş temposunun soluklanması halinde olası geri çekilmelerde 1.2300 seviyesini destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altı fiyatlamaların kalıcı olması durumunda satış baskısının olacağını düşündüğümüz parite için takip edilecek bir sonraki destek seviyemiz 1.2260. Gün içinde gelecek verileri ve adadan gelecek açıklamaları takip edeceğiz.

USDTRY

Bir süredir pozitif seyir izleyen TL varlıklarının, dün gelen ADP verisi ve TCMB’nin Brüt Döviz Rezervleri’nin 1 Milyar 30 milyon dolar azaldığı gözlemlendi açıklamasıyla, yukarı yönlü ataklar yapan paritede alıcılarla satıcıların 5.6900 seviyesinde bir güç hakimiyeti rekabetinde olduğunu gözlemlemekteyiz. 12 Eylül’de yapılacak PPK toplantısından gelebilecek bir faiz indirimi algısı da bu yükselişi desteklemektedir. Yurt içi dinamiklerle takip edeceğimiz parite için yükseliş temposunun devamı halinde sırasıyla 5.7030 ve 5.7350 seviyelerini izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde 5.6500 seviyesinin destek olmasını beklemekteyiz. Bu seviye altına sarkması halinde 5.6000 lara kadar geri çekilmenin devam edebileceğini düşünüyoruz.

ALTIN

ABD ve Çin arasında bir süredir belirsizlik teşkil eden ticaret müzakerelerin Ekim ayının başında yüz yüze devam edeceğinin açıklanması ile küresel risk iştahının artmasıyla güvenli limanlardan bir çıkış gözlemlendi. Dün akşam üstü gelen ADP verisinin beklentinin üzerinde olması bu düşüşü derinleştirdi. Gün içerisinde küresel risk faktörlerinden gelecek açıklamaları takip etmekle beraber TSİ 15.30’ta açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisini izleyeceğiz. Seviye olarak 1513 seviyesinden destek bulduğunu gördüğümüz emtianın 1513-1520 arası bir bandı kullandığını görüyoruz. Düşüş temposunun devamı halinde sırasıyla 1506-1493 desteklerini izleyeceğiz. Yükseliş trendinin devam etmesi halinde 1527 ve 1538 seviyelerinin direnç olarak izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.