06.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gelen PMI verilerini takip ettik. Euro Bölgesi ve Almanya tarafından gelen data görünümündeki pozitiflik ve ABD tarafından gelen ADP verisinin beklenenin çok altında olmasıyla dolar endeksindeki uzun süredir devam eden düşüşün devam ettiğini görmekteyiz. 1 hafta önce 92.50 seviyesine kadar düşüş gösteren endeksin bu bölgeden destek alarak 94.00 bölgesine kadar yükseldiğini ancak buralarda kalıcı olamadığını görmekteyiz. Bu veri akışının yanı sıra haftalık Ham Petrol stoklarındaki düşüşün etkisiyle petrol ürününde yükselişler izledik.

EURUSD

Euro Bölgesi’nden gelen PMI verisinin beklentinin altında olmasına rağmen psikolojik 50 seviyesinin üzerinde gelmesiyle Euro varlıklarına olan talebin arttığını görmekteyiz. Günün ilerleyen saatlerinde ilk olarak ABD tarafından gelen ve Tarım Dışı İstihdam datasının öncüsü olan ADP verisinin beklenen çok düşük gelmesi paritedeki yükselişin güç kazanmasını sağlarken ABD tarafından gelen bir diğer veri olan PMI verisinin iyi gelmesiyle bu yükselişin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. 1.1900 direnç bölgesine kadar yükseliş gösterdikten sonra geri çekilen paritede alıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1.1900 ve 1.1945 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 1.1870 ve 1.1840 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır.

GBPUSD

1.3100 bölgesini aşarak bu bölgenin üzerinde günlük kapanışlar yapan paritede alım iştahının devam ettiğini görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 22 günlük H.O ortalamanın 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarıya doğru kesme hazırlığında olduğunu görmekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde alım momentumunun ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz. Paritenin 1.3100 bölgesinin üzerinde fiyatlanmaya devam etmesi durumunda olabilecek alıcılı seyirde 1.3150 – 1.3190 ve 1.3215 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde geçtiğimiz işlem gününde aşılan direnç bölgeleri olan 1.3070 – 1.3030 ve psikolojik 1.3000 bölgelerini destek olarak izleyeceğiz. 1.3000 bölgesinin altına kalıcı olarak geçilmesi durumunda satıcıların fiyatlarda baskın olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yaptırım öngören tasarının Senato’dan da geçmesiyle yükseliş atakları izlediğimiz paritenin kritik 7.0000 bölgesinde direnç ile karşılaşıp gevşediğini görmekteyiz. Geçtiğimiz gün TCMB’nin hamleleri ile TL varlıklarına olan talebin arttığını görmekteyiz. Londra borsasındaki swap oranlarının yükselmesiyle TL sıkıntısı çeken yabancı yatırımcının piyasadaki TL’ye olan ilgisinin arttığını söyleyebiliriz.TL lehine hareketliliğin bollinger orta çizgisinden destek alarak bozulmasıyla psikolojik 7.0000 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar izlemekteyiz. Yükselişlerde 7.0400 – 7.1100 ve 7.1500 bölgelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 7.000 – 6.9600 destek bölgelerini izleyeceğiz

ALTIN

Major ülkelerden gelen PMI data görünümünün karışık olması ile güvenli liman talebini karşılayan emtiada geçtiğimiz işlem günüde rekor tazelendiği görmekteyiz. Olası bir ikinci dalga ihtimalinin ve büyük merkez bankalarının piyasaya bol likidite sağlamasıyla arzı sınırlı varlıklara olan talebin artmasıyla yükselişler izlediğimi emtiada yükselişlerin devam etmesi halinde $2054 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerindeki fiyatların kalıcı olması halinde pozitif görünümün ivmelenerek artabileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerin $2034 – $2020 ve $2010 bölgelerinde destek ile karşılaşmasını bekleyebiliriz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde psikolojik $2000 bölgesini izleyeceğiz. Fiyatlamaların $2000 seviyesinin de altına inmesi halinde uzun süredir devam eden pozitif görünümün yerini satıcılı seyrin almasını bekleyebiliriz.

BRENT PETROL

Arzı sınırlı varlıklara olan talebin artması ile emtiada uzun zamandır izlediğimiz yükselen üçgenin üst bölgesi olan $44.00 bölgesinin üzerinde günlük kapanış gördük. Bu pozitif görünümün devam etmesi durumunda yükselen üçgen formasyonunun tetiklenebileceğini ve yukarı yönlü sert ataklar izlenebileceğini söyleyebiliriz. Bu olası yükselişlerde psikolojik $45.40 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. Bu bölgenin aşılması halinde alıcılı seyrin ivmelenebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda $46.00 ve $46.45 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. Fiyatların tekrar üçgeni içine girmesi durumunda ilk olarak uzun zamandır aşılamayan $45.00 bölgesini bu sefer destek olarak takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin altında ise $44.20 ve $43.90 bölgeleri takibimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.