05.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz haftanın son günü ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik datasının piyasalardaki fiyatlamalarda etkili olduğunu gözlemledik. İlk olarak TDİ datasının beklenenden daha düşük gelmesine karşın İşsizlik datasının %7.9 gelerek ABD ekonomisine dair pozitif bir görünüm sergiledi. Haftanın en dikkat çekici konusu ise şüphesiz ABD Başkanı Donald Trump’ın korona olması sürecine dair gelecek haber akışları olacaktır. Başkan’ın doktorlarından gelen bilgiye göre Trump’ın bugün taburcu olabileceği ön görülmektedir. Başkan’ın eşi ve çevresindeki kişilerinde korona testlerinin pozitif çıkması dikkat çekici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yurt içine baktığımızda ise tansiyonun devam ettiğini söyleyebiliriz. Son olarak Yunanistan, atış eğitimleri maksadıyla Türkiye’nin sorumluluk sahasında 2 yeni Navtex ilan etti. Türkiye de buna karşılık Navtex ilanlarını yeniledi. Bu olaylardan sonra Türkiye – Yunanistan arasındaki görüşmenin ileri bir tarihe ertelendiğine dair gelen haber akışlarını kur tarafında dalgalanmalar yaratabilir. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in bugün Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenmektedir. Gün içerisinde Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek PMI datalarını takip edeceğiz.

EURUSD

Haftanın ilk işlem günü itibarıyla paritedeki toparlanma hareketlerinin devam ettiğini görmekteyiz. Bu yükseliş temposunun iştahlı olmadığını söyleyebiliriz. Olası yükselişlerin iştahlı bir şekilde devam edebilmesi için fibo %50 bölgesinin üzerinde kapanışlar arayacağız. Bu bölgenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 1.1800 ve 1.1835 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır. 4 saatlik grafikte RSI indikatörüne baktığımızda aşırı alım bölgesine doğru bir hareketlilik içerisinde olduğunu görmekteyiz. Satıcıların fiyatlamalarda baskın olması halinde ise kritik 1.1700 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin kırılması halinde satıcılı seyirde bir ivmelenme izleyebiliriz. Bu olası senaryoda 1.1600 destek bölgesine doğru kademeli satışlar görebiliriz.

GBPUSD

Hafta açılışında sert bir şekilde aşağıya doğru GAP yaparak (fiyat boşluğu) fiyatlamalar gördüğümüz paritenin sabah saatlerine doğru bir miktar toparlandığını görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 100 günlük H.O’sının 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kesmesi kurdaki pozitif havayı destekleyen unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra olası bir ikili dip çalışması içinde olduğunu gördüğümüz paritede alıcıların istekli olması halinde 1.3000 direnç bölgesi takibimizde olacaktır. Bu bölgenin üzerindeki fiyatlamalarda sert yükselişler izleyebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talepte bir daralma söz konusu olması halinde ise 1.2830 ve 1.2800 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin kırılması ve bu bölgelerin altında kalıcılık sağlanması durumunda paritedeki pozitif temponun yerini negatife bırakacağını söyleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin kararları sonrasında kur tarafında bir miktar gevşeme izlememize karşın hafta açılışı itibarıyla hafif alıcılı seyir görmekteyiz. Haftalık grafikte RSI indikatöründeki negatif uyumsuzluk dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Paritede teknik analizden ziyade temel analizin fiyatlamalara daha fazla etki ettiğini söyleyebiliriz. Alıcıların iştahlı olması halinde 7.9300 ve kritik 8.0000 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu bölgelerin üzerinde günlük kapanışlar görmemiz halinde olası yükselişlerde ivmelenme görebiliriz. Kur tarafında gevşeme olması halinde ise sırasıyla 7.6000 ve 7.5000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Gün içinde jeopolitik ve siyasi unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkin rol oynayacağını söyleyebiliriz.

ALTIN

Küresel risk algısındaki artıştan kaynaklı olarak güvenli liman ihtiyacını karşılayan emtiada yükselişler izlemiştik. ABD Başkanı Trump’ın korona olması küresel risk algısını yükselten unsur olarak fiyatlamalara etki etmişti. Haftanın ilk işlem günü itibarıyla güvenli limanlardan bir miktar çıkışların yaşandığını görmekteyiz. 4 saatlik grafiğe baktığımızda fiyatlamaların, Eylül’ün ortasında başlayan ve bir hafta süren düşüşün fibo %50 düzeltmesine kadar yükseldiğini gözlemlemekteyiz. Buradan direnç ile karşılaşan emtiada satıcıların baskın olması durumunda $1875 ve $1850 destek bölgeleri takibimizde olacaktır. Küresel risk algısındaki pozitif görünümün tekrar güç kazanması durumunda ise $1902 ve $1918 direnç bölgelerini izleyeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması durumunda emtiada yukarı yönlü ataklar izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz hafta değer kayıpları yaşayan petrol emtiasının Eylül’ün ilk haftası destek bulduğu bölgeden tekrar destek arayışında olduğunu görmekteyiz. Psikolojik $40.00 bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlamaya çalışan emtiada bu durumun gerçekleşmesi durumunda $41.30 ve $43.00 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin üzerine geçilmesi halinde ise alıcıların daha kararlı olabileceklerini söyleyebiliriz. Günlük grafiğe baktığımızda 22 günlük H.O’nın 100 günlük H.O’yı yukarıdan aşağı doğru kesmiş olması emtiadaki satıcılı seyri bir süre daha devam ettirebiliriz. Bu durumda $39.40 ve $38.00 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Bu destek bölgelerinin kırılması durumunda satıcılı seyirde ivmelenme görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.