04.12.2019 Günlük Bülten

Geçtiğimiz işlem günü piyasa oyuncularının dikkatleri NATO Zirvesi’ndeydi. İlk olarak Trump’ın, Çin ile ilgili pozitif açıklamaları dikkat çekiciydi. Bunun yanı sıra ABD’nin Fransa’ya karşı yüzde yüz oranında ek gümrük vergisi uygulayacağına yönelik bilgi akışlarının piyasa tarafından risk olarak algılandığını ifade edelim. Trump’ın Türkiye için ılımlı açıklamar yapmasıda dikkat edilmesi gerekilen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içinde veri açısından yoğun bir gün yaşayacağız. İlk olarak TSİ 12:30’da İngiltere tarafında PMI verilerini izleyeceğiz. 16:15’te Tarım Dışı İstihdam öncüsü olan ADP verisini izleyeceğiz. Akşam üstü ilk olarak Kanada tarafından faiz kararı ve haftalık petrol stok verisini izleyeceğiz.

EURUSD

ABD tarafından gelen olumsuz İmalat PMI verisi ve Avrupa tarafından gelen pozitif PMI verileri sonrasında yukarı yönlü sert hareketlilik gördüğümüz paritede gün içinde ABD’den gelecek kritik veri akışını izleyeceğiz. NATO Zirve’sinden gelen açıklamalarında fiyatlamalara etki ettiğini söyleyelim. Teknik açıdan bakacak olursak, yukarı yönlü hareketlilik halinde 1.1080 ve 1.1100 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Doların güçlenmesi halinde 1.1060 ve 1.1042 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. 4 saatlik grafiğe baktığımız zaman formasyon oluşumu olduğunu söyleyebiliriz. Bu formasyona göre, 1.1100 direnç seviyesine doğru fiyatlamaların kalıcı olması halinde yukarı yönlü sert bir hareketlilik görebiliriz.

GBPUSD

12 Aralık seçimlerinin pariteye destek olduğunu söyleyebiliriz. Muhafazakar partinin önde olduğuna dair bilgi akışlarının da bu hareketliliği destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Öğle saatlerinde gelecek PMI verilerini dikkatle takip edeceğiz. Teknik açıdan bakacak olursak, 4 saatlik grafikte flama formasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Bu formasyonun aktif olabilmesi için 1.3000 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılık aramaktayız. Bu durumda 1.3040 direnç seviyesine kadar yükseliş izleyebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talebin azalması durumunda 1.2980 ve 1.2960 desteklerine kadar geri çekilme izleyebiliriz.

USDTRY

NATO Zirvesi’nde konuşan Trump’ın, Türkiye için pozitif söylemleri parite açısından volatiliteye neden oldu. Özellikle S-400 konusunda  ” Türkiye, ABD’den silahları almak istedi ancak Obama bunu engelledi, onlarda Rusya’dan aldılar.” şeklinde söylemi dikkat edilmesi gerekilen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak bakacak olursak, Tl varlıklarındaki pozitifliliğin artması durumunda 5.7000 ve 5.6500 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Kurda tansiyonun artması durumunda kritik 5.7900 ve yukarıda 5.8250 direnç seviyeleri takip edilebilir.

ALTIN

NATO Zirvesi’nden gelen açıklamalar ve ABD-Çin arasındaki gelişmelerin emtia üzerinde yukarı yönlü hareketliliği sağladığını söyleyebiliriz. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un, Çin mallarına ek tarife uygulamasının 15 Aralık’ta yürürlülüğe gireceğine yönelik söylemleri de emtiada yukarı yönlü hareketliliği destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak baktığımızda, alıcılı tempo izlediğimi paritede bu temponun devam etmesi halinde 1484 ve 1488 direnç seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Tansiyonun azalması durumunda 1478 ve 1475 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

BRENT PETROL

ABD tarafından PMI verisinin olumsuz gelmesinden sonra sert düşüş yaşayan emtiada gün içerisinde haftalık petrol stok verisini izleyeceğiz. Teknik olarak baktığımızda, satış baskısında olan emtiada, bu baskının devam etmesi halinde 61.00 ve 60.40 destek seviyelerine kadar düşüş görebiliriz. Petrole olan talebin artması durumunda 61.60 ve 62.05 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 62.05 seviyesinin üstünde kalıcılık sağlanması durumunda alıcılı seyrin ivmeleneceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.