04.11.2019 Forex Bülteni

Haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi’nden gelecek İmalat PMI verilerini takip edeceğiz. Küresel unsurlardan biri olan ABD-Çin arasındaki görüşmelerden ilk etapta gelen negatif haber akışları ile risk iştahının azaldığını ama sonrasında gelen pozitif haber akışı ile beraber rish iştahının tekrar arttığını görmekteyiz. Yurt içi tarafta ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’nin kredi notunu “BB-“ olarak sabit tutarken, görünümünü ise “negatif”ten “durağan” a çevirmesi gündemimizde yer alıyor.


EURUSD

Geçtiğimiz hafta Cuma günü gelen Tarım Dışı İstihdam Raporu datasının pozitif gelmesi ile paritenin 1.1130 desteğine kadar çekildiğini görmekteyiz. 17:00 sularında yine ABD tarafından gelen ISM İmalat PMI verisinin kötü gelmesi ile paritenin tekrardan dirençlerine doğru hareket ettiğini görmekteyiz. Brexit sürecinden gelen haber akışlarının etkisiyle baskı altına giren pariteyi, Ticaret Savaşları’ndan gelen olumlu haber akışları şimdilik dengelediğini görmekteyiz. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketliliklerde 1.1175 ve 1.1220 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını beklemekteyiz. 1.1220 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde alımların ivmeleneceğini söyleyebiliriz. Euro varlıklarının baskı altına alınması durumunda 1.1130 ve 1.1082 destek seviyelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

İngiltere tarafından gelen İmalat PMI verisinin beklentilerin üzerinde olmasına rağmen, 50 seviyesinin altında kalması ile Sterlin varlıkları üzerinde bir baskı olduğunu görmekteyiz. Brexit süreci konusunda önceki akşam Kraliçe’nin onayı ile 12 Aralık’ta erken seçimin yapılması kesinleşti. Bu unsurunda Sterlin varlıkları üzerinde kısmen baskı yarattığını görmekteyiz. Seviye olarak, Sterlin varlıkları üzerindeki baskının artması halinde 1.2900 ve 1.2860 destek seviyelerini izleyeceğiz. Bu seviyelerin altında kalıcılık sağlanması halinde paritenin kritik 1.2800 desteğine kadar çekilmesini bekleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilikte 1.2950 ve 1.3000 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY

Tl varlıkları üzerinde 20 gündür süren pozitif havanın devam ettiğini görmekteyiz. Türkiye-Rusya arasındaki Soçi Mutakabatı’nın da bu olumlu havaya destek olduğnu görmekteyiz. Tl varlıklarındaki güçlü tutumu destekleyen bir başka unsur ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch’in, Türkiye’nin notunda yaptığı değerlendirmedir. Gün içinde kritik enflasyon verisini takip edeceğiz. Teknik olarak, 5.6930 ve 5.6720 seviyelerini destek olarak göreceğiz. Yukarı yönlü hareketlilikte sırasıyla 5.7120-5.7300-5.7530 direnç seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta ABD odaklı açıklamalar ile yukarı yönlü hareketlilikler izlediğimiz emtia için Çin tarafından gelen kötü PMI verisininde bu yukarı yönlü hareketi desteklediğini söyleyebiliriz. Ticaret Savaşları ve Brexit gibi küresel risk unsurlarından gelecek veri akışlarını takip ederek emtiada yön arayacağız. Seviye olarak, yukarı yönlü ataklar yaptıktan sonra buralarda kalıcı olan emtiada yukarı yönlü hareketliliğin ivmelenmesi durumunda 1513 ve 1518 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Küresel risk iştahının artması halinde olası bir satıcılı seyirde 1508 ve 1503 destek seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Çin’den gelen Caicin İmalat PMI verisinin son zamanların en yüksek gelmesi ile emtiada yukarı yönlü atakların meydana geldiğini görmekteyiz. Tarım Dışı verisinin iyi gelmesi de bu yükselişe destek oldu. Yine ABD tarafından gelen Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayıları’ndaki negatif görünüm ve Keystone boru hattının onarımının uzun süreciğine dair haber akışları da bu yükselişin sert olmasını sağladı. Teknik olarak, yukarı yönlü atakların devam etmesi halinde 61.80 ve 62.20 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düzeltmelerde 60.80 ve 60.20 seviyelerinin destek olarak çalışmasını beklemekteyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.