04.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde major ülkelerden gelen PMI datalarındaki olumsuz görünüm ön plandaydı. Bu durum Avrupa ve ABD borsalarında sert satışları beraberinde getirdi. Covid-19 vakalarındaki belirgin artış ise bu satışları destekledi. ABD borsalarında özellikle teknoloji hisseleri başta olmak üzere yaşanan sert satışlar ikinci bir Mart olayını akıllara getirdi. ABD’deki yeni kurtarma paketine dair devam eden belirsizlikler ve ABD’nin Çinli bazı diplomatlara yeni yaptırımlar açıklaması da piyasalar üzerindeki tedirginlik unsurlarından biri olarak ön plana çıktı. Yurt içi tarafa baktığımızda, Ağustos ayına dair enflasyon datalarında; TÜFE 0.86 oranında artış gösterirken, senelik gerçekleşme ise yüzde 11.77 oldu. Doğu Akdeniz’deki gerilimin etkisini kur tarafında görmeye devam etmekteyiz. Akşam üzeri TCMB’nin yatırımcılarla gerçekleştirdiği video konferansın TL varlıklarındaki değer kayıplarını engelleyemediğini görmekteyiz. Yeni işlem gününde İngiltere PMI datası ve ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam datasının piyasada yüksek volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz.

EURUSD

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde paritedeki satıcılı seyrin devam ettiğini görmekteyiz. Kanalın alt bölgesine kadar düşüşler izlediğimiz paritede alıcıların 1.1800 bölgesinde fiyatlamalara destek olduğunu görmekteyiz. 1.1800 bölgesinin altında bir kaç günlük kapanış görülmesi halinde kanalın aşağı yönlü kırıldığını söyleyebiliriz. Bu senaryoda 1.1500 bölgesine doğru fiyatlanmalar izleyebiliriz. Alıcıların fiyatlara destek çıkması halinde 1.1200 psikolojik düz seviyeye kadar yükseliş atakları izleyebiliriz. Fiyatlamaların kanalın içinde kalmaya devam etmesi durumunda yükseliş kanalı itibarıyla alıcıların her defasında daha yüksek seviyede fiyata destek olmasını bekleyebiliriz.

GBPUSD

Dün İngiltere tarafında beklenenden kötü gelen “Bileşik PMI” ve “Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi” verileri paritenin aşağı yönelmesine neden oldu. Yükseliş hareketlerinden bahsedebilmemiz için öncelikle direnç konumunda bulunan 1.3475 seviyesinin yukarı yönlü kırılımlarını görmemiz gerekecektir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi halinde 1.3640 bölgesine doğru yükseliş izleyebiliriz. Satıcılı seyrin devam etmesi halinde 22 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 1.3150 seviyesi destek konumunda bulunmaktadır. Bu seviye altında ise 1.3020 bölgesine doğru hareketler izleyebiliriz.

USDTRY

Doğu Akdeniz’deki tansiyonun uzun zamandır kurdaki fiyatlamalara etki etmeye devam ettiğini görmekteyiz. Dün sabah saatlerinde beklentilerden kötü gelen aylık ve yıllık TÜFE verileri parite üzerinde yukarı yönlü hareketlerin hız kazanmasına sebep oldu. Dün de belirttiğimiz üzere kritik 7.4000 bölgesi yukarı doğru aşıldı ve yukarı yönlü hareketler hız kazandı. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 7.5000 ve 7.5300 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Olası geri çekilmelerde 7.3500 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu bölge altına geçilmesi halinde ise 22 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 7.3000 ve 7.2000 bölgelerine doğru geri çekilmeler görülebilir.

ALTIN

Bu hafta ALTIN’dan çıkış hareketlerinin hız kazandığını görmekteyiz.Günlük grafiğine baktığımız emtia’da yükselen kanalın alt bandına doğru hareketlerin devam ettiğini görmekteyiz. Yükselen kanal içerisinde kendisine düşen bir kanal oluşturan emtia, hangi tarafa doğru kırılım gerçekleştirirse kırılan tarafa doğru sert hareketler izleyebiliriz. Destek konumunda bulunan $1918 seviyesinin aşağı kırılımlarında $1900 bölgesine doğru satışlar hız kazanabilir. Yukarı yönlü hareketlerin hız kazanabilmesi için ise $1965 direnç seviyesinin kalıcı olarak geçilmesi gerekmektedir. Bu seviye üzerinde kalıcı olunması halinde ise tekrar $2000 seviyesini takip edeceğiz

BRENT PETROL

Dün gün içerisinde sert hareketlerine maruz kaldığımız Petrol’de 22 günlük hareketli ortalamanın denk geldiği $44.60 seviyesi önemini korumaktadır. RSI göstergesindeki negatif uyumsuzluk gözümüze çarpmakta olup, satışların hız kazanması durumunda $43.15 ve $41.90 bölgelerine doğru satıcılı bir seyir görebiliriz. Yukarı hareketlerin hız kazanabilmesi için ise öncelikle 22 günlük hareketli ortalama ($44.60) üzerinde kapanışlar görmemiz gerekebilir. Bu seviyenin yukarı geçilmesi durumunda ise $45.80 ve $46.35 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.