03.12.2019 Günlük Bülten

Çin ve Avrupa tarafından olumlu PMI verileri ile küresel risk iştahının arttığını görmekteyiz. Bu veri görünümünün sonrasında paritelerde yukarı yönlü sert hareketlilikler izledik. ABD-Çin arasındaki görüşmelerin piyasalar için odak noktasında olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Gün içinde veri olarak İngiltere tarafından gelecek kritik dataları takip edeceğiz. Günün ikinci yarısında yine İngiltere’de yapılacak Para Politikası Kurulu’ndan gelecek haber akışlarının piyasalarda volatiliteye sebep olacağını düşünmekteyiz.

EURUSD

Avrupa tarafından gelen olumlu İmalat PMI verilerinin yanı sıra ABD tarafından gelen olumsuz İmalat PMI datasının sonrasında paritede sert yükselişler görmekteyiz. Trump’ın Hong Kong protestocularını destekleyen yasa tasarısını kabul etmesi sonrasında Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD uçak gemisinin Hong Kong’u ziyaret etme talebini kabul etmedi. Teknik olarak baktığımızda, paritedeki yükseliş temposunun devam etmesi durumunda 1.1090 ve 1.1115 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Olası düzeltmelerde 1.1060 ve 1.1035 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.

GBPUSD

ABD tarafından gelen olumsuz PMI verileri sonrasında majör ürünlerden bir diğeri olan GBPUSD paritesinde de yukarı yönlü sert hareketler izledik. 12 Aralık seçimlerine yaklaştıkça paritede volatilitenin artacağını düşünmekteyiz. Süreç içinde Brexit konusuna dair yetkililerin yapacağı açıklamalar dikkatle takip edilecektir. Teknik olarak bakacak olursak, yükseliş temposunun devamı halinde 1.2960 ve kritik 1.3000 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Olası düşüşlerde 1.2910 ve 1.2870 destek seviyelerini takip edeceğiz.

USDTRY

Geçtiğimiz işlem gününde ilk olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın gelişmekte olan ülkelere karşı ek gümrük vergilerine dair olan açıklamalar paritede yükselişlere sebep oldu. Günün ikinci yarısında ABD’den gelen olumsuz PMI verisi sonrasında USDTRY kısmen düşüşler yaşadık. Teknik olarak baktığımızda, 5.7600 seviyesinin altında kaldığımız sürece satıcılı seyir izleyebileceğimiz parite için bu senaryoda 5.7000 ve 5.6500 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Tansiyonun yükselmesi halinde 5.7900 ve 5.8250 seviyelerinin fiyatlamalara direnç olacağını düşünmekteyiz.

ALTIN

Geçtiğimiz işlem gününde takip ettiğimiz PMI verilerinin iyi gelmesi her ne kadar emtiada yukarı yönlü hareketler izlememize neden olsa da ABD-Çin arasındaki görüşmelerdeki son zamanlardaki olumsuz haber akışlarından kaynaklı olarak bu yükselişlerin sınırlandığını görmekteyiz. Teknik olarak baktığımızda küresel risk algısının artması durumunda 1466 ve 1472 seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Risk iştahının artması dolayısıyla güvenli limanlara olan talebin azalması durumunda 1456 ve 1448 destek seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL

Olumlu gelen İmalat PMI rakamları sonrası küresel anlamda büyüme endişelerine yönelik endişelerinin azalması ile emtiaya olan talebin arttığını görmekteyiz. Teknik olarak baktığımızda, emtiaya olan talebin artması halinde 61.60 ve 62.02 direnç seviyelerini izleyeceğiz. 61.60 $ seviyesinin altında kalındığı sürece emtiada satış baskısının olacağını söyleyebiliriz. Bu senaryoda 60.77 ve 60.30 destek seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.