03.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Haftanın üçüncü işlem gününde S&P 500 endeksinde %1,54, Nasdaq endeksinde %0,98, Dow Jones endeksinde ise %1,59 yükselişler izledik. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile Kovid-19’a yönelik başka teşvik paketi için görüşmelere başladığına yönelik düşen haberler de endekslerdeki bu yükselişleri destekledi. Yeni işlem gününde veri açısından kısmen yoğun bir işlem günü geçireceğiz. İlk olarak TSİ 10:00’da yurt içinde TÜFE verilerini takip edeceğiz. Doğu Akdeniz’deki gerilimin kurdaki fiyatlamalarda ön planda olmasına rağmen bu veri akışıyla ani hareketlilikler izleyebiliriz. İlerleyen saatlerde İngiltere’den gelecek PMI datalarını takip edeceğiz. Günün ikinci yarısında ise ilk olarak ABD’den gelecek İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları datası ve sonrasında ise PMI datasını izleyeceğiz. TSİ 17:00’de konuşma yapacak olan BoE Başkanı Bailey’i takip edeceğiz. Özellikle Sterlin varlıkları üzerinde yüksek volatilite yaratabilecek bu konuşmanın parite açısından kritik olduğunu belirtelim.

EURUSD

Geçtiğimiz işlem gününde dolar endeksinde sert yükselişler izledik. 92.800 seviyelerine kadar yükselen endeksin 22 günlük ortalamasını geçmesi durumunda piyasadaki dolarizasyon sürecinde ivmelenme görebiliriz. EURUSD paritesine baktığımızda ise yükseliş kanalının alt bölgesine doğru bir hareketlilik görmekteyiz. 1.1800 seviyesinin altında günlük kapanışlar görmediğimiz sürece satış baskısından bahsedemeyiz. Bu bölgenin altına geçmesi durumunda 1.1500 seviyelerine doğru bir seyir izleyebiliriz. Alıcıların bu bölgeden fiyatlamalara destek olması halinde 1.2000 düz seviyeye doğru yükselişler izleyebiliriz. Alıcıların iştahlanması durumunda 1.2500 psikolojik bölgeye doğru yükseliş atakları izleyebiliriz.

GBPUSD

Dolar endeksindeki yükselişin etkisini GBPUSD paritesinde de görmekteyiz. Yükseliş kanalının tekrar içine giren pariteye 4 saatlik grafikte 5 periyotluk H.O’nın 22 periyotluk H.O’yı yukarıdan aşağı kestiğini görmekteyiz. Bu durumun satıcılı seyri desteklediğini görmekteyiz. Düşüşlerin devam etmesi halinde 1.3240 ve 1.3190 destek bölgeleri takip edeceğimiz seviyeler olacaktır. Bu bölgelerin altına sarkması halinde kanalın alt bölgesi olan 1.3120 bölgesini dikkatle takip edeceğiz. Sterlin varlıklarına olan talebin artması durumunda ise ilk olarak kanalın üst bölgesi olan 1.3370 direnç bölgesini izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1.3400 direnç bölgesini takip edeceğiz.

USDTRY

Doğu Akdeniz’deki tansiyonun kurdaki fiyatlamalara etki etmeye devam ettiğini görmekteyiz. 7.4000 kritik direnç bölgesinin gün içinde tekrar test edilip bu bölgenin üzerinde kalıcılık sağlanamadığını görmekteyiz. Üçüncü denemesini yaptığını gördüğümüz fiyatlamaların bu bölgenin üzerinde günü kapatması durumunda yukarı hareketliliğin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde 7.3500 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin altına sarkması halinde sırasıyla 7.3000 ve 7.2000 bölgeleri takibimizde olacaktır. Kurdaki tansiyonun artmaya devam etmesi durumunda 7.4000 – 7.4500 ve 7.5000 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Bu direnç bölgelerinin aşılması halinde kurda yeni zirveler görebiliriz.

ALTIN

Borsaların ralli yaptığı işlem gününde güvenli limanlardan çıkışlar gözlemledik. Emtiadaki çıkışların sert olduğunu ve üçgenin alt bölgesine kadar geri çekilmelerin devam ettiğini görmekteyiz. Satıcıların iştahlı olmaya devam etmesiyle üçgenin aşağı doğru kırılması halinde $1930 ve $1920 destek bölgelerine kadar satıcılı bir seyir izleyebiliriz. Genel olarak $1900 bölgesinin üzerinde kalındığı sürece herhangi bir satış baskısından bahsedemeyiz. Alıcıların üçgenin alt bölgesinden fiyatlara destek çıkması halinde üçgenin üst bölgesi olan $1975 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin üzerine geçilmesi halinde $1992 bölgesi takip edeceğimiz bir sonraki direnç bölgesi olacaktır.

BRENT PETROL

Günlük grafiğe baktığımızda uzun süredir 22 günlük ortalamasının destek, 200 günlük ortalamasını ise direnç olarak çalıştığını gördüğümüz emtiada geçtiğimiz işlem gününde destek bölgesinin altına sarkarak sert düşüşler izledik. Takoz formasyonunu aşağı doğru kıran emtianın bu bölgede bir kaç günlük kapanış yapması halinde $43.15 ve $41.90 bölgelerine satıcılı bir seyir izlemesini bekleyebiliriz. Fiyatlamaların tekrar formasyon içine girmesi için ilk olarak $45.00 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar arayacağız. Bu olası senaryoda $45.80 ve $46.35 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.