Ekonomik Gündem

Haftanın son işlem gününde, ilk olarak ABD bağımsızlık günü sebebiyle emtiaların ve ABD endekslerinde erken kapanış olacağını ifade edelim. Geçtiğimiz gün açıklanan ve piyasalarda yüksek volatilite yaratan TDİ verisinin beklentinin üzerinde geldiğini görmekteyiz. Pandemi sürecindeki gevşemelerden sonra istihdamdaki bu artık USD varlıklarına talebi arttırdı. ABD’den gelen bir diğer veri olan işsizlik datasının %11 ile beklentiden daha düşük gelmesi USD varlıklarına olan talep artışını ivmelendirdi. Yeni işlem gününde ABD bağımsızlık günü sebebiyle volatilitenin düşük olacağını belirterek TSİ 11.30’ta İngiltere’den gelecek PMI verileri takibimizde olacaktır. Yurt içinde TSİ 10:00’da açıklanması beklenen enflasyon verilerini dikkatle takip edeceğiz. Gün içerisinde Covid-19 Pandemisi ve ABD-Çin arasındaki gerilime dair gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

EURUSD

Geçtiğimiz işlem gününde ABD tarafından gelen Tarım Dışı İstihdam datasının beklentinin üzerinde gelmesi ile EURUSD paritesinde sert satışlar izledik. Bu satıcılı seyir ile fiyatlamaların 1.1220 destek seviyesine kadar düşerek, buradan destek aldığını gözlemlemekteyiz. 4 saatlik grafikte stokastik indikatörünün alım yönlü oluşumunun paritedeki pozitif fiyatlamalarda önemli rol alabileceğini söyleyebiliriz. Bu olası pozitif görünümde 1.1270 bölgesinin direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde düşüş kanalının yukarı yönlü kırılımını izleyebiliriz. Satıcılı seyrin tekrar güç kazanması durumunda ilk olarak 1.1220 destek seviyesini ve daja aşağıda kritik 1.1150 destek seviyesini takip edeceğiz. Düşüş kanalının aşağı yönlü kırılması halinde satıcılı seyrin ivmelenebileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD

Düşüş kanalını yukarı kıran paritenin, 1.2500 direncinin test ettikten sonra bu seviye üzerinde kalıcılık sağlayamayarak 100 günlük HO’sına kadar düştüğünü görmekteyiz. Bu ortalamasının üzerinde kalıcılık sağlayabilmesi kısmen pozitif görünümünü korumaktadır. 5 günlük HO’sının yukarı yönlü olması, pozitif fiyatlamaların devam etmesi durumunda 100 günlük HO’sını yukarı kesmesini sağlayabilir. Yukarı yönlü seyrin 1.2500 seviyesinin üzerinde gün kapanışı yapması alım momentumu için önem arz etmektedir. Bu durumda 1.2550 direnç seviyesine kadar olası yukarı yönlü ataklar izleyebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talebin azalması halinde 1.2410 ve düşüş kanalının üst bandı olan 1.2355 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.

USDTRY

6.8400 – 6.8600 arasındaki yatay bantta fiyatlanmaya devam eden USDTRY paritesi için bu iki seviyeden hangi yöne doğru bir kırılım gerçekleşirse o yöne doğru sert bir hareket olabileceğini söyleyebiliriz. Günlük grafikteki bollinger bandınında daralması bu olası sert hareketi desteklemektedir. Bu kırılımın yukarı yönlü olması halinde ilk olarak uzun süredir aşamadığı 6.8600 seviyesinin üzerinde kalıcılık arayacağız. Bu senaryoda 6.9200 ve 6.9600 seviyeleri direnç bölgesi olma özelliklerini korumaktadırlar. Bu direnç bölgelerin aşılması halinde 7.000 bölgesinin üzerinde fiyatlamalar izleyebiliriz. TL varlıklarına olan talebin artması ile olası bir aşağı yönlü kırılımda ise ilk olarak kritik 6.8100 destek seviyesini takip edeceğiz. Bu destek seviyesinin de altına sarkma olması halinde satıcılı seyrin ivmelenebileceğini söyleyebiliriz.

ALTIN

Covid-19 Pandemi’sine yönelik gelen haber akışlarındaki pozitif görünüm sebebiyle güvenli limanlara olan talebin azalmasıyla emtiada düşüşler görmekteyiz. ABD tarafından olumlu TDİ verisi ile emtiadaki fiyatlamaların $1778 direncinin üzerine geçemediğini gözlemekteyiz. Saatlik grafikte baktığımızda, 22 ve 100 saatlik HO’larının hemen üstüne fiyatlanan emtiada yukarı yönlü bir hareketlilik izlemememiz için bu HO’larının üzerinde kalıcılık sağlaması gerekmektedir. Bu durumda dün test ederek aşamadığı $1778 ve daha yukarıda kritik $1785 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Küresel risk algısının azalması durumunda gevşemeye devam etmesi beklenen emtiada 200 saatlik HO’ortalamasının geçtiği $1769 bölgesini destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altına geçilmesi halinde momentum kazanabilecek olan satıcılı seyrin $1758 destek bölgesine kadar olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Günlükteki yükselen üçgen formasyonu oluşturan emtianın formasyonun yukarı yönlü kırılım bölgesi olan aynı zamanda psikolojik direnç seviyesi olan $43.00 hemen altında fiyatlandığını görmekteyiz. Yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi için bu seviye üzerinde kalıcılık arayacağız. $43.00 üzerindeki kalıcılıklarda yükselen üçgen formasyonunu tetiklenebileceğini söyleyebiliriz. Bu senaryoda formasyon gereği $50.00 seviyeleri gündemimize alabiliriz. Gün için emtianın olası gevşemelerinde yükselen üçgenin alt bölgesi olan $41.80 bölgesini kritik destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Bu destek seviyesinin altına geçilmesi durumunda yükselen üçgen formasyonunun yerine düşüş formasyonlarından olan ikili tepe formasyonu izleyebiliriz. Bu durumda $40.60 ve $38.60 destek seviyelerini takip etmeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.