02.12.2019 Günlük Bülten

Haftanın ilk işlem gününde veri açısından yurt dışı tarafta İmalat PMI verilerini, yurt içinde ise GSYİH datalarını takip edeceğiz. Genel olarak piyasalara baktığımızda ABD-Çin görüşmelerinden gelen sıkıntılı ifadelerin fiyatlamalara etki ettiğini söyleyebiliriz. Avrupa tarafından gelen verilerin kısmen iyi olmasına rağmen Euro Bölgesi’ndeki resesyon endişesinin son bulduğunu söyleyebiliriz.

 

EURUSD

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi tarafından gelen pozitif veri akışının etkisiyle yukarı yönlü sert hareketlilik izlediğimiz paritede ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelecek haber akışları etkili olmaya devam edecektir. Trump’ın Hong Kong protestocularına yönelik yasaya onay vermesinden sonra Çin’in bu yasayı hazırlayan kişiler hakkındaki yaptırım kararları dikkat çekici unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Seviye olarak baktığımızda, geçen haftaki pozitifliliğin devam etmesi halinde 1.1025 ve 1.1040 seviyeleri direnç görevlerini sürdürmeye devam etmektedirler. Euro varlıklarına olan talebin azalması halinde kritik 1.1000 seviyesi ve altında 1.0980 seviyesi destek olarak karşımıza çıkmaktadır.

GBPUSD

Geçtiğimiz haftanın son iki günü süren Şükran Günü sebebiyle paritede volatilitenin az olduğunu söyleyebiliriz. Euro Bölgesi’nden gelen pozitif veri dataları, volatilitenin az olduğu ortamda yukarı yönlü sert etki yarattı. 12 Aralık erken seçimlere yaklaştıkça paritede hareketliliğin artabileceğini bekleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda paritede alıcıların iştahlanması durumunda 1.2925 ve 1.2950 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Satıcıların baskın olması halinde 1.2095 ve 1.2880 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.

USDTRY

S-400 odaklı endişelerin etkisiyle USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlilikler izledik. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in, Türkiye adına pozitif açıklamaları sonrasında kur tarafında kademeli olarak düşüşler görmekteyiz. Yeni haftanın ilk işlem gününde kritik GSYİH verisini takip edeceğiz. Teknik olarak baktığımızda, kademeli düşüşün devam etmesi halinde 5.7000 ve ana destek seviyemiz olan 5.6500 seviyesini takip edeceğiz. Tansiyonun yükselmesi halinde .5.7600 ve 5.7900 direnç seviyelerine kadar yükseliş izleyebiliriz.

ALTIN

Trump’ın, Hong Kong protestocularını destekleyen yasa tasarısını onaylaması ile Çin’in bu yasa tasarısını hazırlayan yetkililere Çin’e giriş yasağı getirmesi ile emtiada sert bir yükseliş izlemekteyiz. Özellikle 1.Faz kısmının 2019 içerisinde gerçekleşmemesi halinde tansiyonun yükseleceğini düşünebiliriz. Gün içerisinde gelecek kritik veri akışını takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, yükselişin tekrar ivmelenmesi halinde 1466 ve 1472 seviyelerini direnç olarak takip edeceğiz. Tansiyonun düşmesi halinde emtianın 1456 ve 1448 destek seviyelerine kadar geri çekilebileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

ABD-Çin arasındaki görüşmelerdeki son zamanlardaki endişeler ve Rusya Enerji Bakanı Novak’ın, OPEC+’nın üretim kesintilerinin uzatılmasına yönelik verilecek kararın Nisan ayına ertelenebileceğine dair açıklamaları ile emtiada sert satışlar yaşadık. Teknik olarak baktığımızda, emtia üzerindeki endi    şenin devam etmesi durumunda 60.70 $ ve 60.30 $ destek seviyelerine kadar geri çekilme izleyebiliriz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerden pozitif haber akışları gelmesi halinde 61.60 $ ve 62.00 $ seviyelerini direnç bölgeleri olarak takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.