02.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Sabah saatlerinde gelen Trump’ın korona testinin pozitif çıkmasının haberiyle ABD borsalarında sert satışların yaşandığını görmekteyiz. Güvenli liman ihtiyacının ön plana çıkmasıyla Altın emtiasında yükseliş atakları izlemekteyiz. Gün içerisinde bu konu ile ilgili gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkin rol oynayacağını söyleyebiliriz. Bu durumun yanı sıra ABD Temsilciler Meclisi, Demokrat üyelerin hazırladığı Covid-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadeleye yönelik 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı. OPEC Genel Sekreteri Barkindo’nun, “Belirsizlik ve riskler petrol piyasasını etkilemeye devam edecek” açıklamalarının petrol ürününde sert satışları beraberinde getirdi. Yurt içine baktığımızda, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in, Brüksel’deki AB liderler zirvesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin “Kıbrıs sularında doğalgaz arama çalışmalarında ısrar etmesi durumunda, AB’nin ambargo uygulayabileceğine dair açıklamaları kur için tansiyonu arttıracak unsur olabilir. Gün içinde ilk olarak TSİ 12:00’de Euro Bölgesi enflasyon datasını ve günün ikinci yarısında 15:30’ta ABD Tarım Dışı İstihdam datasını takip edeceğiz.

EURUSD

Geçtiğimiz işlem gününün ilk yarısında satıcılı tempo izlediğimiz paritede günün ikinci yarısında toparlanma hareketleri gördük. Fibo %50 düzeltme bölgesinde fiyatlanmasına devam eden paritenin 1.1750 direnç bölgesini aşmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Bu bölgenin yukarı yönlü geçilmesi ve 4 saatlik grafikte iki mum kapanışı görmemiz halinde Euro varlıkları lehine olan hareketliliklerde yükselişler görebiliriz. Bu durumda 1.1800 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu direnç bölgesinin aşılması halinde ise 1.1835 direnç bölgesi gündemimizde olacaktır. Satıcıların baskın olması halinde ise ilk olarak kritik 1.1700 destek bölgesini takip edeceğiz. Bu destek bölgesinin kırılması durumunda ise sırasıyla 1.1650 ve 1.1550 destek bölgeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD

GBPUSD paritesinde geçtiğimiz gün volatilitenin çok yüksek olduğunu gözlemlemekteyiz. Avam Kamarası’nın Brexit konusunda aldığı kararların etkili olduğu bu hareketlilikte 4 saatlik grafikte belirttiğimiz ikili dip formasyonunun tetiklenme bölgesi olan 1.3000 bölgesinin hemen altında fiyatlamalar izledik. Bu bölgenin aşılması ve günlük kapanış yapılması durumunda olası ikili dip formasyonunun tetiklenebileceğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz işlem günü bu bölgeyi ilk test denemesi olması sebebiyle genel olarak ilk testlerin başarı ile sonuçlanmadığını söyleyebiliriz. Olası formasyonun tetiklenmesi durumunda 1.3050 ve 1.3100 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Sterlin varlıklarına olan talepte bir daralma söz konusu olması halinde 1.2830 ve 1.2800 destek bölgelerini takip edeceğiz.

USDTRY

TCMB kararları sonrasında değerlenen TL varlıklarında geçtiğimiz işlem gününde değer kayıplarına şahit olduk. Günlük grafiğe baktığımızda çekiç formasyonu gördüğümüz paritede 7.7000 üstünde günlük kapanış izledik. Bu bölgenin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece kurdaki tansiyonun tekrar artabileceğini söyleyebiliriz. Bu olası senaryoda 7.9300 ve 8.0000 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu bölgelerin aşılması durumunda alıcılı seyirde ivmelenme izleyebiliriz. TL varlıklarına olan talepte bir artış olması halinde ise 7.6000 ve 7.5000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi durumunda kurdaki tansiyonda bir durulma izleyebiliriz. Gün içinde jeopolitik ve siyasi gelişmelerin fiyatlamalarda etkin rol oynayacağını söyleyebiliriz.

ALTIN

Küresel risk unsurlarının ön planda olduğu emtiada geçtiğimiz bültende belirttiğimiz ikili dip hedefi olan $1902 bölgesinin test edilerek aşıldığını gözlemlemekteyiz. Liderler Zirvesi’nden gelecek haber akışlarının ve ABD 3 Kasım Seçimleri’nin piyasalardaki tedirginliği canlandırmasıyla yükseliş kaydeden emtiadaki pozitif havanın devam etmesi halinde $1918 ve $1935 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Bu direnç bölgelerinin aşılması durumunda 4 saatlik grafikteki düşen trend çizgisinin kırılması anlamına gelmektedir. Küresel risk algısında bir gevşeme olması durumunda emtiadaki fiyatlamalarda ilk olarak $1902 destek bölgesini izleyeceğiz. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda sırasıyla $1875 ve $1850 destek bölgeleri takibimizde olacaktır.

BRENT PETROL

Günlük grafikte baktığımızda 22 günlük H.O’nın direnç olarak çalıştığını gördüğümüz emtiada geçtiğimiz gün sert satışların yaşandığını görmekteyiz. 22 günlük H.O’nın 100 günlük H.O’yı yukardan aşağı doğru kesmeye hazırlandığını görmekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda petrolde sert satışlar yaşayarak destek bölgelerine doğru düşüşler görebiliriz. Bu destek bölgelerinin kırılması durumunda $39.40 ve $38.00 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin kırılması durumunda petrol fiyatlamalarında satış baskısı izleyebiliriz. Alıcıların buralardan fiyatlamalara girmesi halinde $41.40 – $43.00 ve $44.20 direnç bölgeleri takibimizde olacaktır. Küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının fiyatlamalarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.