Ekonomik Gündem

Geçtimiz işlem gününde ilk olarak Covid-19 Pandemisi’nin tedavis için yapılan aşı testlerinden gelen pozitif haber akışlarıyla piyasalardaki risk alma iştahının arttığını görmekteyiz. İlerleyen saatlerde ABD Başkanı Trump’ın: “Çin’e karşı kırgınlığım gittikçe artıyor” şeklinde bir açıklama yapması ise ABD Federal Haberleşme Komisyonu’nun Huawei ve ZTE’yi resmi olarak ulusal güvenlik tehditi olarak tanımlaması ile birlikte piyasalarda kısmi bir tedirginliğe neden oldu. Akşam saatlerinde ise 9-10 Haziran tarihlerinde yapılan FED/FOMC toplantılarının tutanaklarını takip ettik. Üyelerin, ekonominin desteklenmesi için tüm araçların kullanılmasına yönelik açıklamalarının yanı sıra ikinci çeyrek ekonomik aktivitesinin de 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü gerçekleşmeyi göstermesinin beklendiği belirtildi. Yeni işlem gününde TSİ 15:30’ta, 3 Haziran Cuma ABD Kurtuluş Günü Tatili sebebiyle bugün açıklanacak olan ve piyasalar için kritik önem arz eden Tarım Dışı İstihdam datasını takip edeceğiz.

EURUSD

Avrupa tarafından gelen veri akışındaki pozitif görünüm ve ABD tarafından gelen ADP verisindeki negatif görünümün etkisiyle yükseliş kaydeden paritenin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk HO’sının geçtiği bölgede olan 1.1270 bölgesinde direnç ile karşılaştığını gözlemekteyiz. Bu direncin yanı sıra stokastik indikatörününde kafasını aşağı doğru çevirdiğini belirtelim. Bu direnç bölgesinin geçilememesi halinde olası satıcılı seyirde 1.1220 destek seviyesi güncelliğini korumaktadır. Bu destek seviyesini altına geçilmesi durumunda satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin artmaya devam etmesi halinde kritik 1.1270 ve düşüş kanalının üstünde kalıcılık sağlanması halinde 1.1350 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz.

GBPUSD

Düşüş kanalının üzerinde kapanışlar gördüğümüz paritenin 1.2410 direnç bölgesini sert bir şekilde aşarak psikolojik 1.2500 direnç bölgesine kadar yükseldiğini görmekteyiz. Bu yükselişi aynı zamanda 100 günlük HO’sının üzerinde kapattığını belirtmek gerekir. Bu pozitif görünümün güçlenebilmesi için psikolojik 1.2500 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar aramaktayız. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda sırasıyla 1.2550 ve 1.2610 direnç bölgelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Olası bir satıcılı seyir halinde, izleyeceğimiz ilk destek bölgesi sert bir şekilde kırılan 1.2410 bölgesi olacaktır. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda düşüş kanalının üst bandı olan 1.2355 destek seviyesini dikkatle takip edeceğiz.

USDTRY

Yatay seyrini devam ettiren USDTRY paritesinin 6.8600 direnç bölgesinin hemen altında fiyatlanmaya devam ettiğini görmekteyiz. Yön tayini yapabilmek henüz erken olduğunu belirtelim. Olası bir 6.8600 direnç bölgesinin yukarı yönlü kırılması durumunda alıcıların iştahlanabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda 6.9200 ve lkritik 6.9600 direnç bölgelerimiz güncelliğini korumaktadır. Aşağı yönlü hareketliliklerde 22 günlük H.O’sının geçtiği kritik destek bölgesi olan 6.8100 bölgesini izleyeceğiz. TL varlıklarının olası bir değer kazanması halinde 6.7800 ve 6.7400 destek seviyeleride gündemimizde olacaktır.

ALTIN

İlk olarak Covid-19 Pandemisi’ne yönelik aşı çalışmalarından gelen pozitif haber akışlarıyla küresel risk algısının azalmasıyla güvenli limanlardan çıkışlar izledik. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in: Çin’in, Faz-1 Anlaşması’ndaki taahhütlerini yerine getirmesini umuyoruz açıklamasının güvenli limanlardan çıkışları derinleştirdiğini söyleyebiliriz. Tarım Dışı İstihdam datası öncesi, küresel risk iştahının azalmaya devam etmesi durumunda $1758 ve düz seviye olan $1750 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz. Tedirginliğin tekrar artarak güvenli liman ihtiyacının belirginleşmesi halinde $1778 ve $1785 direnç bölgelerini takip etmeye devam edeceğiz. Tarım Dışı datasının emtiada yüksek volatiliteye sebep olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Haftalık olağan Ham Petrol Stokları verisinin beklentiden çok daha düşük gelmesi emtiada yükselişlerin olmasını sağladı. 22 günlük HO’sının fiyatlanmalara destek olmaya devam ettiğini gördüğümüz emtiada, hafta başından bu yana devam eden pozitif havanın sürdüğünü görmekteyiz. Bu olumlu görünümün devam etmes ihalinde $43.00 direnç bölgesine doğru yükselişler izleyebiliriz. Bu direnç bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise günlük grafikte yükselen üçgenin yukarı yönlü kırıldığını görebiliriz. Olası bir satıcılı seyirde ise $40.60 ve #38.60 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek seviyelerinin altına sarkma olması durumunda uzun süredir devam eden pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.