01.11.2019 Forex Bülteni

Çarşamba günü açıklanan FED/FOMC kararlarının etkisinin devam ettiğini gördüğümüz piyasalarda gün içinde ABD’den gelecek kritik Tarım Dışı İstihdam Raporu ve İşsizlik verilerini takip edeceğiz. Yine ABD tarafından, Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın azil sürecini resmileştiren karar tasarının onaylanmasını da piyasalar için önem arz ettiğini belirtmemiz gerekir.

 

EURUSD


Çarşamba günü Powell’ın güvercin açıklamalarıyla yukarı yönlü hareketlilik gördüğümüz parite için gün içerisinde kritik verileri izleyeceğiz. Pariteyi yukarı taşıyan bir başka etkininde Ticaret Savaşları’ndan beklenen olumlu havanın yakalanmaması diyebiliriz. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketlilik halinde 1.1170 seviyesini direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üstünde kalıcılık sağlanması halinde 1.1190 direnç seviyesini takip edeceğiz. 1.1190 üzeri fiyatlamalarda alım iştahının artmasını beklemekteyiz. Dolar lehine hareketlilikte 1.1145 ve 1.1130 destek seviyeleri güncelliğini korumaktalar.

GBPUSD

İngiltere’de yapılacak erken seçimin parite üzerinde etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Çarşamba günü Powell’ın enflasyon konusunda endişelerini dile getirmesi de pariteyi yukarı taşıyan bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere özeline dönecek olursak anlaşmasız ayrılık ihtimalinin artması Sterlin varlıklarına olan talebi attırdı. Seviye olarak, 1.2950 üzerinde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz parite için kritik 1.3000 seviyesini izleyeceğiz. 1.3000 üzerinde fiyatlamaların olması durumunda yukarı yönlü hareketliliğin momentum kazanabileceğini düşünmekteyiz. Aşağı yönlü hareketlilikte 1.2900 ve 1.2860 destek seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY


TCMB Başkanı Murat Uysal’ın enflasyona dair sunumunun parite üzerinde etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Gün içerisinde ABD tarafından gelecek veri akışını izleyeceğiz. Kritik 5.7000 seviyesi üzerinde fiyatlamaların olmakta olduğunu gördüğümüz üründe gün başlangıcından alıcı bir seyir izlemekteyiz. Bu alıcı seyrin devam etmesi durumunda 5.7600 direnç seviyesini izleyeceğiz. Bu direncinde kırılması halinde kritik 5.7900 seviyesinin direnç olmasını beklemekteyiz. Tl varlıklarına olan talebin artması halinde 5.7100 ve 5.6600 destek seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN


Çin tarafından gelen zayıf veri akışı ve Ticaret Savaşları’ndan gelen negatif haber akışları Değerli Metal’e olan talebi arttırdığını görmekteyiz. Gün içerisinde kritik Tarım Dışı ve İşsizlik verisini izleyeceğiz. Seviye olarak, 1509 üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece yukarı yönlü hareketliliğin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu senaryoda 1513 ve 1518 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Küresel risk algısının azalıp güvenli liman ihtiyacının azalması durumunda ilk olarak 1509 seviyesinin altında fiyatlamalar arayacağız. Bunun olması halinde emtianın 1503 ve 1500 seviyelerine kadar çekilmesini bekleyebiliriz.

BRENT PETROL


Çin tarafından gelen zayıf görünümün petrole olan talebin daralmasına yönelik endişelerin artmasıyla emtiada bir miktar satışın olduğunu görmekteyiz. Diğer taraftan ABD tarafından gelen veri akışınında kötü olması ile beraber bu satışın derinleştiğini görmekteyiz. Teknik olarak, yukarı yönlü hareketlilikte 59.80 ve 60.70 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Aşağı yönlü hareketlilikte 59.30 ve 58.90 destek seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.