01.10.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz işlem gününde Trump – Biden münazarasının piyasalara olan etkisini izledik. Biden’in ön planda olması major piyasalarda satışları beraberinde getirdi. İlerleyen saatlerde ABD’nin yeni kurtarma paketi üzerinde partilerin diyalog içinde olması borsaları bir miktar rahatlatmıştı lakin akşam saatlerinde yeni kurtarma paketinin oylanmasının daha fazla müzakere için ertelendiğine dair haber akışlarının borsalardaki risk iştahını baskıladığını izledik. Sterlin varlıklarının, Avam Kamarası’ndan önceki akşam; kabineye Brexit geri çekilme anlaşmasını ihlâl etme yetkisi veren “İç Pazarlar Yasa Tasarısı”nın onaylanması ile fiyatlamalarda negatif olarak ayrıştığını görmekteyiz. Yurt içine baktığımızda Resmi Gazete’de vadesi 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda BSMV’nın sıfırlanması ve kambiyo işlemlerindeki BSMV’nin de yüzde 1’den binde 2’ye yeniden düşürülmesini öngören kararnamenin yayımlanması ile TL lehine fiyatlamalar oluştuğunu takip ettik. Yeni işlem gününde major ülkelerden gelecek PMI datalarını ve TSİ 13:00’de başlanması beklenen Liderler Zirvesi’nden gelecek haber akışlarının piyasaların odağında olmasını bekleyebiliriz.

EURUSD

Dolar endeksindeki düşüşlerin geçtiğimiz işlem günü itibarıyla sınırlı kalmasıyla paritedeki volatilitenin düşük olduğunu görmekteyiz. 1.1610 seviyesinden başlayarak 1.1750 seviyesine kadar olan yükselişlerin bu bölgede direnç ile karşılaşıp 1.1700 destek bölgesine doğru fiyatlandığını söyleyebiliriz. 1.1750 bölgesinin aynı zamanda 21 Eylül’de başlayan düşüşün fibo %50 düzeltmesine denk geldiğini belirtelim. Satıcıların fibo %50 düzeltmesine istinaden iştahlı olmaları halinde 1.1700 ve altında 1.1600 destek bölgelerine doğru baskısını hissedebiliriz. Alıcıların fiyatlarda kararlı olması durumunda ilk olarak 1.1750 direnç bölgesini ve daha yukarda kritik 1.1800 direnç bölgesini takip edeceğiz. 4 saatlik grafiğe baktığımızda RSI ve Stokastik indikatörlerinin aşırı alım bölgesinden uzaklaştıklarını görmekteyiz.

GBPUSD

Sterlin varlıklarının geçtiğimiz işlem gününde pozitif ayrıştığını görmekteyiz. Olası ikili dip formasyonu çerçevesinde fiyatlanmaya devam eden paritenin 1.2900 direncini kırarak bu bölgenin üstünde kalıcılık sağlamaya çalıştığını görmekteyiz. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde kritik 1.3000 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin aşılması halinde olası ikili dip formasyonunun tetiklenebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda formasyon gereği 1.3200 hedefli fiyat hareketlilikleri izleyebiliriz. Bu hedef öncesinde 1.3050 ara direnç bölgesini izleyeceğiz. Dolar endeksindeki olası pozitif hareketliliklerde parite oluşması beklenen satış temposunda ilk olarak 1.2900 destek bölgesini ve altında 1.2830 seviyesini izleyeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına geçilmesi durumunda olası ikili dip formasyonunun geçersiz olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Haftalık grafiğe baktığımızda RSI indikatöründeki 12 Ağustos 2018 tarihinden bu yana olan negatif uyumsuzluğun geçtiğimiz işlem gününde kendisini hissettirdiğini söyleyebiliriz. Tarihi fiyatlamalardan geri çekilmelerin yaşandığını gördüğümüz kurda 7.7000 seviyesine kadar geri çekilmeler izledik. TCMB’nin hamlelerinin piyasada yer bulmasıyla oluşan bu gevşemenin ilerleyen günlerde momentum kazanması halinde 7.6000 ve kritik 7.5000 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamalarda tansiyonun düşebileceğini söyleyebiliriz. Alıcıların buraları alım fırsatı olarak görmesi halinde ise 7.9300 ve fibo expansiyon %61.8 seviyesine denk gelen psikolojik 8.0000 seviyelerini direnç olarak takip edeceğiz. Bu dirençlerin aşılması durumunda kurdaki tansiyonun belirgin şekilde artmasını bekleyebiliriz.

ALTIN

4 saatlik grafikte belirttiğimiz ikili dip formasyonunun $1875 bölgesinin aşılması ve bu seviyenin tekrar test edilerek üstünde kalıcılık sağlanmasıyla tetiklenmesiyle formasyon hedefi olan $1902 bölgesinin geçtiğimiz işlem gününde fiyatlandığını görmekteyiz. Bu bölgede kalıcılık sağlayamayarak gevşeme hareketleri gördüğümüz emtiada yükselişin momentum kazanması adına bu bölgenin üzerinde kapanışlar arayacağız. Bu durumun gerçekleşmesi halinde $1918 ve grafikte belirttiğimiz düşen trend çizgisine denk gelen $1935 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Küresel risk iştahındaki olası artışta fiyatlamaların $1875 ve $1850 seviyelerine kadar gevşeyebileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Açıklanan Ham Petrol Stokları datasındaki arzın daralmasıyla geçtiğimiz işlem gününün ikinci yarısında emtiadaki değer kayıplarının telafi edildiğini görmekteyiz. 5 ve 22 haftalık H.O’lar arasındaki fiyatlamalarına devam eden emtianın bu ortalamalarının üzerine çıkabilmesi halinde $43.00 direnç bölgesine doğru kademeli yükselişler izleyebiliriz. Bu direnç bölgesininde aşılması durumunda $44.20 ve $45.00 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Emtiaya olan talepte bir daralma söz konusu olması halinde ise $41.40 ve kritik $40.00 destek bölgelerini takip edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altındaki fiyatlamaların kalıcı olması durumunda emtiada yeni bir satış temposu izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.