01.09.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Yeni işlem gününde artan vaka sayıları ön plana çıkmaktadır. Güvenli liman arayışını beraberinde getiren bu durumdan kaynaklı olarak piyasadaki risk iştahının baskılandığını görmekteyiz. Geçtiğimiz gün Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın konuşması takip edildi. Clarida’nın, Powell’ın açıkladığı yeni politika çerçevesinin önceki stratejisinin etkisiz olduğu anlamına gelmediğini belirtmesi ile borsalarda satış baskısı oluştu. Bunun yanı sıra ABD’de görüşmeleri devam eden yeni kurtarma fonu hususunda Cumhuriyetçilerin paket büyüklüğünü 1 Trilyon 300 Milyar Dolar’a çıkartmaları arzı sınırlı varlıklar üzerinde pozitif etki yaratmaktadır. Veri açısından bakacak olursak Avrupa ve ABD’den gelecek olan İmalat PMI datalarının kritik olacağı günde ayrıca, Euro Bölgesi’nin TÜFE ve İşsizlik Oranı dataları da dikkatle izlenecek.

EURUSD

Yeni ayın ilk işlem gününe baktığımızda Euro varlıklarına olan talepteki artışın devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Kanalın üst bölgesine doğru hareketlilikler gösteren parite için 1.2000 direncinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgeyi dün ile beraber dört kere test eden paritede alıcılı seyrin momentum kazanabilmesi için bu seviye üzerinde günlük kapanışlar arayacağız. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda 1.2030 bölgesini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 1.1940 seviyesinin fiyatlamalara destek olabileceğini düşünmekteyiz. Bu bölgenin altına sarkma olması durumunda geri çekilmelerin devamını bekleyebiliriz. 1.1800 destek bölgesinin pozitif görünümü koruyan son destek bölgesi olarak belirtelim.

GBPUSD

Yükseliş kanalını yukarı yönlü kıran ve tekrar kanalın üst bölgesini test eden paritenin bu bölgede destek ile karşılaşıp yukarı yönlü sert bir fiyatlama yaptığını görmekteyiz. 1.3400 direnç bölgesini ilk testi olması sebebiyle genellikle ilk testler başarısız sonuçlanır. Bir sonraki olası testinde bu bölgeyi aşması durumunda kritik 1.3500 fiyatlamaları izleyebiliriz. Bu bölgelerin aşılması durumunda alım momentumunda ciddi bir artış gözlemleyebiliriz. Satıcıların baskın olması durumunda kanalın üst bölgesi olan 1.3320 bölgesini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek seviyesinin altına geçilmesiyle kanal içi fiyatlamalarda 1.3300 ve 1.3190 bölgeleri takibimizdeki destek seviyeleri olacaktır.

USDTRY

Kur tarafında geçtiğimiz gün açıklanan büyüme verisiyle Türkiye’nin 2.çeyrekte %9.9 küçüldüğünü gözlemledik. Bu durum paritedeki yükselişleri destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yükseliş kanalının orta bölgesinden destek bulan kurdaki yükselişlerin 7.4000 bölgesinde önemli bir direnç ile karşılaşmasını beklemekteyiz. Bu seviyenin aşılması halinde yeni zirve fiyatlamaları izleyebiliriz. Olası düşüşlerde ilk olarak kanalın orta bölgesi olan 7.3000 bölgesi takibimizde olacaktır. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda sırasıyla 7.2000 ve 7.1100 bölgeleri takibimizde olacaktır. Genel olarak baktığımızda 7.0000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece bir satış baskısından bahsedemeyiz.

ALTIN

Sabah saatlerinde gelen ”Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi” datasındaki pozitif görünümün etkisiyle yukarı yönlü hareket sergileyen emtianın bu hareketinin geçtiğimiz gün Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın konuşmasını da desteklediğini söyleyebiliriz. Bu yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde $1990 ve psikolojik $2000 bölgesi dikkatle izleyeceğimiz direnç bölgelerimiz olacaktır. Bu bölgelerin aşılması halinde emtiadaki alım baskısının derinleşebileceğini düşünebiliriz. Olası gevşemelerde $1960 – $1920 destek bölgeleri olacaktır. Bu destek bölgelerinin altına sarkma olması halinde gevşemelerin yerini satış baskısına bırakabileceğini söyleyebiliriz. Yeni işlem gününde gelecek veri akışlarının fiyatlamalar üzerinde etkisi olabileceğini söyleyebiliriz.

BRENT PETROL

Yükselen takoz formasyonu içindeki fiyatlamalarına devam eden emtiaya günlük grafikte bakacak olursak 22 günlük ortalamasının destek, 200 günlük ortalamasının ise direnç olduğunu görmekteyiz. Bu iki ortalamanın gün geçtikçe birbirine yaklaşmasından kaynaklı olarak herhangi bir yöne olan kırılımda sert hareketlilikler izleyebiliriz. Bu kırılımın yukarı yönlü olması halinde $47.80 ve $48.90 bölgeleri hedefimizde olacaktır. Bu bölgelerinde aşılması durumunda psikolojik $50.00 bölgesini takip edeceğiz. Burayı ilk kez test etmesinden kaynaklı olarak bu bölgeye gelindiğinde bir miktar geri çekilmeler izleyebiliriz. Fiyatlamaların 22 günlük ortalamanın altına geçmesi durumunda $44.70 ve $43.50 bölgelerini destek olarak takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.