03.08.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Yeni haftanın ilk işlem gününde dolar endeksindeki yükselişler ön plana çıkmaktadır. Küresel risk iştahının arttığını gördüğümüz piyasalarda güvenli limanlarda çıkışların olduğunu ve dolarizasyon sürecinin yaşandığını görmekteyiz. İlerleyen günlerde bu sürecin bir düzeltme hareketi mi olduğunu gelen haber akışlarına piyasaların vereceği tepkilerde görmüş olacağız. Tarım dışı haftasında olduğumuz işlem haftasında sert hareketliliklerin yaşanabileceğini hatırlatmak isteriz. Veri açısından bakacak olursak, yurt içi tarafta Kurban Bayramı sebebiyle resmi tatilin devam etmesinden dolayı herhangi bir veri akışı olmayacaktır. Yurt dışına bakacak olursak, günün ilk yarısında Euro Bölgesi adına önemli konumlara sahip olan İngiltere ve Almanya’dan gelecek PMI verilerini izleyeceğiz. Günün ikinci yarısında ise ABD tarafından gelecek PMI verisi piyasada hareketliliğe neden olabilir.

EURUSD

Hafta başı itibarıyla Euro varlıklarındaki talebin azaldığını görmekteyiz. 1.1900 bölgelerinde direnç ile karşılan paritede bu bölgenin aşılamayarak geri çekilmelerin yaşandığını ve 4 saatlik grafiğe baktığımızda 5 periyotluk H.O’sının 22 periyotluk H.O’yı yukarıdan aşağıya doğru kestiğini görmekteyiz. Bu durumun genelde satıcılı seyri desteklediğini hatırlatarak geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 1.1715 ve 1.1655 destek bölgeleri gündemimizde olacaktır. Bu destek seviyelerin altına sarkma olması halinde satıcılı seyrin momentum kazanabileceğini söyleyebiliriz. Yukarı hareketliliğin tekrar güç kazanması durumunda 1.1800 – 1.1840 ve 1.1877 direnç bölgelerini dikkatle takip edeceğiz.

GBPUSD

 

Kritik 1.3000 bölgesini aşarak bu bölgenin üzerinde gün kapanışı yapan paritede alım iştahının baskılandığını görmekteyiz. Günlük grafiğe baktığımızda 22 günlük H.O ortalamanın 200 günlük H.O’yı aşağıdan yukarı doğru kesme hazırlığında olduğunu görmekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde alım momentumunun ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz. Parite 1.3000 bölgesinin üzerinde fiyatlanmaya devam etmesi durumunda olabilecek alıcılı seyirde 1.3150 – 1.3190 ve 1.3215 direnç bölgelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde geçtiğimiz işlem gününde aşılan direnç bölgeleri olan 1.3070 – 1.3030 ve psikolojik 1.3000 bölgelerini destek olarak izleyeceğiz. 1.3000 bölgesinin altına kalıcı olarak geçilmesi durumunda satıcıların fiyatlarda baskın olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Türkiye’ye yaptırım öngören tasarının Senato’dan da geçmesiyle uzun süredir yatay seyir izleyen paritede 7.0000 bölgesine doğru ani bir yükseliş atağı izledik. İlk etapta bu bölgede kalıcılık sağlayamayıp tekrar eski seviyelerine gelen paritede geçtiğimiz işlem gününde alım iştahının yüksek olduğunu gözlemledik. Bollinger bandının üst çizgisine yapışan fiyatlamaların hızlı bir şekilde direnç bölgelerini aşarak 7.0000 seviyesinin hemen altında kalıcılı olmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Alıcıların fiyatı bu seviyelerde tutabilmesi halinde yukarı atakların devamını izleyebiliriz. 7.000 bölgesinin aşılması halinde 7.0400 ve 7.1100 bölgeleri kritik direnç seviyelerimiz olacaktır. TL varlıklarına bir talep gelmesi halinde 6.9200 ve uzun süredir aşılamayan 6.8750 bölgesine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

ALTIN

Haftaya yüksek seviyede başlayan emtianın ilerleyen saatlerinde GAP(Fiyat boşluğu) bölgesini doldurduğunu ve buralarda fiyatlanmaya devam ettiğini görmekteyiz. Dolar endeksinin 92.50 seviyesinden destek alarak yukarı yönlü ataklar sergilemesinden kaynaklı olarak geri çekilmelerin yaşandığı emtia için küresel unsurlardan gelecek haber akışlarının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Gün içinde açıklanacak PMI verilerinin emtiada yüksek volatilite yaratabileceğini söyleyebiliriz. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda $1970 – $1955 destek bölgelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketliliğin tekrar güç kazanması durumunda $1979 – $1983 direnç bölgeleri gündemimizde olacaktır.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz hafta açıklanan Ham Petrol Stokları verisinin beklentinin çok altında gelmesiyle arz kısmındaki düşüşten dolayı emtiada yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. Yükselen üçgen formasyonun üst seviyesi aşarak bu olası formasyonu tetikleyen emtianın yukarı yönlü hareketliliklerinde $45.00 bölgesinin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerine geçebilmesi halinde formasyon hedefine doğru yükseliş ataklarının devam edebileceğini söyleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde $44.00 ve $42.55 bölgelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu destek bölgelerinin altına sarkmalar olması halinde emtiadaki pozitif görünümün bozulabileceğini söyleyebiliriz Bu durumda geri çekilmelerin derinleşebileceğini düşünebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.