Dax Endeksinde Yükseliş Hakim

Dax endeksinde pozitif fiyatlamalar mevcut. Burada iki unsurun ön plana çıktığını düşünüyoruz:

  1. Brexit görüşmelerine ilişkin piyasanın beklentisi hala pozitif. Görüşmelere ilişkin yapılan açıklamalar karışık olsa da yılsonuna kadar anlaşmanın gerçekleşebileceğine yönelik piyasa algısı hala güçlü.
  2. ABD’de devam eden teşvik görüşmelerine ilişkin beklentiler olumlu. Son yaşanan gelişmeler de bu beklentileri güçlendiren nitelikte… Bu durum da ABD endeksleri özelinde küresel ölçekte hisse senedi endekslerine alım getiriyor.

Tüm bu gelişmeler dahilinde endeksin 13.456 direncini kırması ile 13.600 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştığını takip etmekteyiz. Teknik olarak bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi yukarı yönde hareketlerin devamı adına önemli olacaktır. Böyle bir durumda 13.737 direnci ile birlikte 13.800 zirvesi potada kalmaya devam edecek.

Endekste geri çekilmenin oluşması adına ilk olarak 13.600 desteğinin kırılması gerektiğini not edelim. Bu yönde bir fiyatlamanın oluşması durumunda kar satışı olarak nitelendirebileceğimiz gevşeme hareketlerinin oluşabileceğini not edelim. Bu sayede 13.525 ara desteği ile birlikte çok daha önem verdiğimiz 13.460 seviyesini yeniden izlemeye alacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.