Brexit Konusu odak Noktası… GBPUSD Bekleme Modunda

Avrupa Birliği müzakerecisi Michel Barnier yapmış olduğu açıklamada Cuma gününe kadar bir anlaşma olmaması durumunda AB’nin olası bir anlaşmayı onaylamak için zamanı kalmayacağını ve böylelikle 01 Ocak itibariyle ticaret işlemlerinde çöküş yaşanabileceğini vurguladı. Bilindiği üzere Brexit anlaşmasının yürürlüğe girebilmesi için AB Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Bu durum belli bir süreç gerektiriyor. Bu bakımdan Cuma gününe kadar bir anlaşma için AB’nin İngiltere’yi sıkıştırdığını görmekteyiz.

Paritenin ise mevcut habere şimdilik çok net bir tepki vermediği belirtelim. Henüz anlaşmasız Brexit senaryosu fiyatlanmış değil ve piyasanın umudu korunuyor. Fakat piyasanın bekleme modunda olduğunu da not edelim. Bu sayede 1.3400 direnci henüz aşılabilmiş değil. Yükselişin devamı adına bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanması gerekiyor. Böyle bir durumda 1.3480 direnci ile birlikte 1.3530 seviyesi potaya girebilir.

Buna karşılık 1.3360 ve 1.3300 desteklerini de geri çekilme hareketlerinin oluşması durumunda izlemeye devam edeceğiz. Burada özellikle 1.3300 desteğinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Brexit konusunda olumsuz bir durumun görülmesi sonucu 1.3300 desteği kırılabilirse teknik olarak 1.3200 – 1.3170 bölgesine kadar geri çekilme ivme kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.