Brexit Görüşmelerinden Karışık Sinyaller Geliyor. Sterlin Pozitif Tarafta Bekliyor

Brexit görüşmelerine ilişkin dengeli söylemler geliyor. Yalnız piyasalarda yılsonuna kadar anlaşmanın sağlanacağına yönelik algı bir hayli güçleniyor… Zaten bunu Sterlin tarafında oluşan değerlenme ile anlayabiliyoruz. Fakat yapılan söylemler anlaşmaya ilişkin beklentileri ciddi ölçüde güçlendirici nitelikte değil. Görüşmelere ilişkin son yapılan yorumları hatırlatalım:

  • Bir AB yetkilisinin Britanya ile bu hafta sonuna kadar ticaret anlaşmasına varılmasının mümkün olduğu ancak bu olasılığa bel bağlanmaması gerektiğini dile getirdiğini gördük.
  • İngiliz yetkili ise müzakerelerde biraz ilerleme olduğunu belirtse de önemli konularda tarafların birbirinden hala çok uzakta olduğunu vurguladı.
  • AB baş müzakerecisi Michel Barnier de Brexit sonrası dönem için ticaret anlaşması müzakerelerinde “iyi ilerleme” sağlandığını, ancak son engel bloklarının anlaşmaya giden yolda durmaya devam ettiklerini söyledi.

Tüm bu açıklamalar Brexit görüşmelerinin devam ettiğini yalnız kesin sonuç için hala kaldırılması gereken engeller olduğunu bize söylüyor. Buna karşılık piyasalar anlaşmaya odaklanmış durumda ve paritenin 1.3600 direncine ulaştığını takip ediyoruz.

Teknik olarak;

1.3600 seviyesi test ediliyor. Yukarı yönde hareket iştahının güçlü olduğunu görmekteyiz. Mevcut durumda direnç seviye olarak 1.3620 seviyesini takip ediyor olacağız. Şayet bu seviye aşılabilirse yükseliş hareketinin devam edebileceğini ve 1.3700 seviyesi ile birlikte 1.3730 dirençlerinin potaya girebileceğini not edelim.

1.3620 direncinin yukarı yönde geçilememesi ise paritede kar satışlarını tetikleyebilir. Bu senaryonun oluşması durumunda 1.3540 desteğini takibe alacağız. Şayet bu seviyeye kadar oluşacak gerilemeleri kar satışı olarak nitelendireceğiz. Şimdilik böyle bir emare bulunmasa da 1.3540 desteğinin kırılması ile paritede 1.3500 ve 1.3450 desteklerini izlemeye alacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.