BREXİT Görüşmelerinde Sorunlar Çözülmüş Değil. Paritede Geri Çekilme Hakim.

Brexit görüşmelerinde tıkanıklık bir hayli belirgin. Geçtiğimiz hafta Cuma günü görüşmelerin durdurulduğu haberleri gelmişti. Yalnız Brexit’in son tarihi olan 31 Aralık’a çok az bir süre kaldı ve iki taraf da anlaşmazlıkları gidermeye çalışıyorlar. Görüşmelerde hala üç konu özelinde yol alınabilmiş değil. Bunlar;

  • Balıkçılık
  • Rekabet Politikaları
  • Önümüzdeki döneme ilişkin anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği…

Anlaşmanın önündeki bu maddeler belirsizlik oluşturmaya devam ediyor. Bu sorunlar çözülemez ise anlaşmasız Brexit meydana gelecek. Bu durumda küresel ölçekte hem ekonomilerde hem de piyasalarda baskı oluşturabilir.

Teknik olarak görüşmelerde kayda değer bir yol alınamaması 1.3530 seviyelerinin üzerini test eden paritede geri çekilmelerin hız kazanmasını sağladı. Bu sayede bu sayede 1.3400 desteğinin altında işlemlerin oluştuğunu takip ediyoruz. Geri çekilmenin devamı adına 1.3350 desteğini yakından izlemekteyiz. Bu destek seviyesinin aşağı yönde geçilmesi ile paritede gerilemenin hız kazanabileceğini ve bu sayede 1.3300 desteğine kadar düşüşlerin görülebileceğini söyleyelim. Satış baskısının hız kazanması durumunda ise 1.3250 ve 1.3200 desteklerini izliyor olacağız.

Yukarı yönde hareketlerin oluşması adına ise ilk olarak 1.3480 direnci ve ardından 1.3530 seviyesini takibe devam edeceğiz. Özellikle 1.3530 seviyesi üzerinde 1.3600 direncine kadar hareket alanı bulunduğunu hatırlatalım.

Hafta genelinde Brexit görüşmelerine yönelik haber akışının paritede net olarak oynaklığı artırabileceği uyarısında bulunalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.