USD’nin Kaderi Bu Hafta Belli Olacak!

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Haftanın ilk günlerinde USD üzerinde büyük bir baskı vardı fakat ilerleyen günlerde bazı paritelerde kar alımlarının geldiğine şahit olduk. Ekonomik takvime baktığımızda ise veri yetersizliği vardı fakat önümüzdeki hafta birbirinden önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Özellikle herkesin gözü ve kulağı Çarşamba günü gelecek olan Fed faiz kararında olacak. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere göz atalım;

Pazartesi her zaman olduğu gibi sakin bir gün bizleri bekliyor olacak. Fakat Asya seansında Çin’den gelecek olan veriler piyasaya hareket getirebilir. Haftanın ilk işlem gününde gözler Çin sanayi üretimi verisinde olacak.

Salı:

Saat 11.30’da İngiltere’den enflasyon verilerini takip edeceğiz. Piyasanın ortak beklentisi TÜFE’nin %0.4 gelmesi. Brexit kaygıları nedeni ile gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBP alıcılarının tadını kaçırabilir.

15.30’da ise gözler ABD perakende raporunda olacak. Çekirdek perakende satışların %0.4 gelmesi beklenirken, perakende satışların %0.4 gelmesi bekleniyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD’nin rahat nefes almasını sağlayabilir.

Çarşamba:

Türkiye’den saat 10.00’da çeyreklik işsizlik ortalaması açıklanacak. Önceki rakam %10.9. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması TRY satıcılarını devreye sokabilir.

İngiltere’den saat 11.30’da istihdam ile ilgili son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle piyasanın odak noktasında maaşlar verisi olacak. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBPUSD’de satışları beraberinde getirebilir.

15.30’da ise Kanada ve ABD’den önemli veriler var. Kanada’dan imalat satışlarını (önceki veri %-0.9), ABD’den ise ÜFE verileri ile birlikte kapasite kullanım oranı verisini takip edeceğiz. Bu dakikalarda USDCAD paritesine dikkat etmenizi öneriyoruz.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol fiyatları için son derece önemli bir veri. Petrol işlemi olan yatırımcıların bu dakikalarda ekran başına bekliyoruz.

Ve herkesin merakla beklediği o an Fed faiz kararı ve projeksiyonlar 21.00’da açıklanacak… Sonrasında 21.30’da ise gözler Fed başkanı Yellen’da olacak. Kötü gelen istihdam raporunun hayal kırıklığı yaratması piyasanın Haziran ayı faiz artışı beklentisini ötelemesine neden oldu. Yellen’dan gelecek olan açıklamalar çok önemli. Piyasalar ileriye dönük faiz artışı ile ilgili ip ucu arayacak açıklamalarından.

Perşembe:

Asya seansında son derece önemli veriler açıklanacak. Yeni Zelanda’dan büyüme verisi, Avustralya’dan istihdam verileri, Japonya’dan para politikası tutanakları ve Kanada merkez bankası BoC başkanı Poloz’dan açıklamalar var. Paritelerde önemli hareketlenmeler yaşanacak. NZD, AUD, CAD ve JPY paritesinde işlemi olanların dikkatine…

10.30’da SNB faiz kararı ve para politikası değerlendirmesi gelecek. Negatif faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. SNB’nin değerli CHF istemediğini biliyoruz. SNB başkanı Jordan’ın açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %0.2. Önceki rakam %1.3. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBPUSD’de aşağıları beraberinde getirebilir.

14.00’da İngiltere faiz kararı ve para politikası açıklanacak. Brexit öncesinde BoE’nin temkinli bir tutum sergilemesi son derece beklenen bir durum. Gelecek olan açıklamalar GBP paritelerine hareket getirebilir.

14.30’da Türkiye’den yıl sonu TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki veri %7.8. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması TRY için negatif olabilir.

15.30’da ABD’den TÜFE verileri açıklanacak. USD son derece önemli veriler. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD paritelerine hareket getirebilir.

Cuma:

15.30’da Kanada ve ABD’den veriler açıklanacak. Kanada’dan TÜFE ve çekirdek TÜFE, ABD’den ise konut izinleri ve konu başlangıçları açıklanacak. Bu veriler USDCAD’e hareket getirebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.