TCMB Faiz İndirecek mi?

TCMB para politikası kararları günün en önemli gelişmesi olarak ön plana çıkıyor. Genel konsensüs TCMB’nin gecelik borç verme faizini 50 baz puan indireceği yönünde fakat darbe girişimi sonrası baskı altında olan lira üzerindeki baskıyı daha fazla artırmamak için sadece 25 baz puan faiz indirimi bekleyenler de var. İşte günün dikkat çeken tüm veri ve gelişmeleri;

11.30’da İngiltere’den TÜFE (beklenti %0.4) açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veri GBPUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

12.00’da Almanya’dan ZEW ekonomik güven endeksi (beklenti 8.2) açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri Euro için pozitif olur ancak paritelerde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

14.00’da TCMB para politikası kararları açıklanacak. Beklentiler faiz koridorunun üst bandında yine 50 baz puanlık bir indirim yapılmasından yana alt bant ve politika faizinin de sabit tutulması bekleniyor. Gelecek olan kararlarla birlikte TRY paritelerinde hareketliliğe hazır olacağız.

15.30’da ABD’den inşaat izinleri açıklanacak. Beklenti 1.15 milyon. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.