Bu Tarım Dışının Şakası Olmaz! – 07 Ekim 2016

Tarım Dışı Doları Nasıl Etkileyecek?

Hiç şüphe yoktu ki her ayın ilk haftası gelen tarım dışı istihdam değişimi verisi her zaman piyasaların merakla beklediği bir veri olmuştur. Her ayın en önemli fırsatları belki de bugün yatırımcının karşısına çıkacak. Geçtiğimiz aya baktığımızda tdi değişiminde 151 binlik artış yaşanmıştı. Veri beklenti altı kalsa da USD üzerinde çok da büyük bir baskı oluşmamıştı. Fakat ortalama saatlik kazançlarda gerileme yaşanması nedeniyle piyasa USD satmayı tercih etmişti.

Veri senaryolarını incelemeden önce Bu Hafta ABD’den gelen önemli verilere bir göz atalım;

  • ISM imalat PMI beklentiden iyi 51.5 geldi. Piyasanın beklentisi 50.4.
  • ISM imalat dışı PMI beklentiden iyi 57.1 geldi. Piyasanın beklentisi 53.1.
  • ADP tarım dışı istihdam değişimi beklentiden kötü 154 bin geldi. Piyasanın beklentisi 166 bin.
  • Haftalık işsizlik başvuruları beklentiden iyi 249 bin geldi. Beklenti 255 bin.

Son dönemde USD’nin güçlü görünüm sergilediği aşikar. Hafta boyunca beklenti üzeri gelen veriler sonrasında USD’nin gücüne güç kattığına şahit olduk. Fakat bugün gelecek olan istihdam raporunun yeri ve önemi geçtiğimiz verilerle kıyaslanamaz. Eylül ayında tdi değişiminde 171 binlik bir artış yaşanması beklenirken, ortalama saatlik kazançların %0.2 gelmesi bekleniyor. İşsizlik oranın ise %4.9 gelmesi bekleniyor.

Tarım dışı verisinin yanında özellikle maaşlar verisi dolarını kaderini belirleyebilir. Fed maaşlardaki yükselişin istikrar kazanması durumunda enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselişe geçmesini bekliyor. Bu yüzden ilk anda piyasalar tdi değişimini fiyatlasa da ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranındaki değişim de son derece önemli olacak.

Son dönemde sarı metalde önemli destek seviyeleri artık direnç haline geldi. Hafta boyunca USD alıcılarının devreye girmesi ve son gelen başkanlık seçimi anketlerinden Clinton isminin önde çıkması USD alıcılarını devreye soktu ve değerli metalde sert bir geri çekilme yaşandı. Bugün verilerin beklentileri karşıladığı senaryoda ise değerli metalde satıcılarının iştahının kabardığına şahit olabiliriz. Değerli metalde 1270 ve 1290 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1245 ve 1230 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz hafta İngiltere Başbakanı May, 50.Madde’ye başvuracaklarını belirtmişti. 2017 yılının Mart ayında Avrupa Birliği ile görüşmeye başlayacak olmaları GBP’nin hafta boyunca zayıf bir seyir izlemesine neden oldu. Bugün Asya seansında ise tam nedeni bilinmese de fat finger gibi dealerların işlem emri gönderirken hata yaptıkları söylentilerinin çıkması GBPUSD’nin Brexit’ten sonra en büyük düşüşünü yaşamasına neden oldu. Fakat GBPUSD hemen verdiklerini geri aldı. Bugün ABD istihdam raporunun etkileri GBPUSD’de de fazlasıyla hissedilecek.

OHAL’in 3 ay daha uzatılmasından sonra TRY varlıkları üzerindeki baskılar iyice arttı. Diğer yandan USD’nin de hafta boyunca baskılı devam etmesi nedeniyle USDTRY’de boğalar sazı bir türlü bırakmadılar. Gelecek olan verilerin beklentileri karşılamasından sonra USDTRY’de yükselişin iyice momentum kazandığına şahit olabiliriz. USDTRY’de 3.0450 ve 3.0250 seviyelerinin destek olarak dikkate alınmasını öneriyoruz. Yukarıda ise direnç olarak 3.0650 ve 3.08 seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.