TARIM DIŞINDAN NE BEKLENMELİ

Haziran ayında birbirinden önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Fed toplantısı ve Brexit Haziran ayının en önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu gelişmelerden önce bugün çok önemli bir veri açıklanacak. Her ayın ilk haftası açıklanan tarım dışı istihdam değişimi verisi bugün 15.30’da açıklanacak. Piyasaların bugün 159 binlik bir artış yaşanması yönünde bir beklentisi var. Tarım dışı istihdam değişimi kadar önemli olan işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar gibi istihdam ile ilgili önemli göstergeler de açıklanacak aynı saatlerde.

Piyasalar işsizlik oranında %4.9’luk bir iyileşme yaşanmasını bekliyor. Nisan ayında %0.3’lük bir artış gösteren ortalama saatlik kazançların Mayıs ayında %0.2’ye gerilemesi bekleniyor. Fed yaptığı açıklamalarda işsizlik oranında ve tdi değişiminde hedeflerine ulaştıklarını bir çok kez dile getirdiler. Fed maaşlardaki yukarı yönlü ivmelenmenin sürdürülebilir olmasını bekliyor. Maaşlarda yaşanılacak olan toparlanma sonrasında enflasyonun belirlenen hedefe doğru hareket edeceği öngörülüyor.

Veri açıklandıktan sonra piyasalar ilk olarak tdi değişimi verisine göre hareket edecek olsa da Fed’in raporda daha çok önem vereceği ve dikkat edeceği gösterge maaşlar olacak bizce. Şöyle bir senaryoyu gözümüzde canlandıralım. Mesela tdi değişiminin beklenti üzeri gelmesi fakat maaşlar verisinin hayal kırıklığı yaratması USD alıcıları için pek de hoş bir senaryo olmayabilir.

Son dönemde Brexit anketlerinde kalalım kampında artış yaşanması GBP alıcıları için pozitif olmuştu fakat FOMC tutanaklarından ve geçtiğimiz hafta Fed başkanı Yellen’dan gelen şahin tonda açıklamalar bir anda Haziran ayı faiz artışı olasılığını arttırdı ve GBPUSD’de satışları beraberinde getirdi. İstihdam raporunun beklentileri karşılaması durumunda GBPUSD’de geri çekilmelere şahit olabiliriz. Aşağıda 1.4320-1.4350 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinden 100 günlük hareketli ortalama seviyesi geçiyor. Bu bölgenin geçilmesi çözülmenin devam etmesi anlamına gelebilir.

Haziran ayı faiz artışı olasılığında artış yaşanması ALTINda ayıların iştahını iyice kabarttı ve 1280 bölgesinden sert bir geri çekilme yaşandı. Özellikle bugün maaşlar verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda sarı metalde 1200 altına sert bir hareket yaşanabilir. Aşağıda 1190 ve 1180 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise 1225, 1245 ve 1264 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Fed’in şahin bir tutum sergilemesinden sonra USDTRY’de 3.00 bölgesi üzerine bir yükseliş gerçekleştiğine şahit olduk. Fakat bu 3.00 bölgesi psikolojik bir seviye olduğu için yükselişlerin kalıcı olmadığını gördük. Fakat iyi bir istihdam raporu sonrasında yeniden bu bölgeye doğru bir yükselişe hatta bu bölgenin alındığına şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.