Tarım Dışı Doları Nasıl Etkileyecek? – 4 Kasım 2016

Bu Tarım Dışı Başka Verilere Benzemez!

Son günlerde piyasalar 8 Kasım’da ABD’de gerçekleştirilecek olan ABD başkanlık seçimlerine odaklanmış durumda. Fakat bugün haftanın belki de ayın en önemli verisi olarak kabul edilen tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklanacak. Hiç şüphe yoktur ki tdi verisi piyasaların merakla beklediği bir veri olmuştur. Geçtiğimiz aya baktığımızda tdi değişiminde 156 binlik artış yaşanmıştı. Veri beklentiye yakın geldiği için dolar üzerinde bir baskı oluşmamıştı. Veriden sonraki son bir aylık döneme baktığımızda dolar endeksinde sert bir yükseliş yaşandığına şahit olduk.

Gelecek olan verinin etkilerini incelemeden önce Bu hafta ABD’den gelen önemli verilere bir göz atalım;

  • Çekirdek PCE fiyat endeksi beklentide %0.1 geldi.
  • ISM imalat PMI beklentide 51.9 geldi.
  • ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi beklentiden kötü 147 bin geldİ. Piyasanın beklentisi 166 bin.
  • Haftalık işsizlik başvuruları beklentiden kötü 265 bin geldi. Piyasanın beklentisi 257.
  • ISM imalat dışı PMI beklentiden kötü 54.8 geldi. Piyasanın beklentisi 56.2.

Son dönemde dolar endeksinde yaşanan toparlanma nedeniyle dolar pariteler üzerindeki baskısını iyice arttırdı. Fakat seçimlere yaklaştığımız için bu hafta gelen anket sonuçlarının başa baş devam etmesi piyasalarda risk-off durumunun yaşanmasına neden oldu ve bunun neticesinde dolar endeksinde geri çekilme yaşandı. Seçim öncesi gelecek olan ABD istihdam raporu bizce önemini hala koruyor.

Fed hafta içerisinde faiz artışının yaşanması için daha fazla verinin kanıt oluşturması gerektiğine vurgu yapmıştı. Yani bugün ABD’den gelecek olan istihdam raporu USD için son derece önemli. Ekim ayında tdi değişiminde 174 binlik artış yaşanması beklenirken, ortalama saatlik kazançların %0.3 gelmesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise %4.9 gelmesi bekleniyor.

Tarım dışı verisinin yanında özellikle maaşlar verisi dolarını kaderini belirleyebilir. Fed maaşlardaki yükselişin istikrar kazanması durumunda enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselişe geçmesini bekliyor. Bu yüzden ilk anda piyasalar tdi değişimini fiyatlasa da ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranındaki değişim de son derece önemli olacak.

Son günlerde seçim anketlerinden gelen sonuçlar değerli metalde hareketliliğin artmasına neden oluyor. Hafta içerisinde Trump isminin önde çıkması değerli metali 1308 seviyesi üzerine taşıdı. Fakat dün anketlerden Clinton isminin önde çıkmasından sonra değerli metalde yeniden ayılar devreye girdiler. Anketlerdeki başa baş durumun seçimlerde de devam etmesi değerli metalde önemli hareketlenmeleri beraberinde getirebilir. Bugün istihdam raporunun beklentileri karşılayamadığı senaryoda yükselişler iyice momentum kazanabilir. Yukarıda direnç olarak 1310 ve 1325 seviyelerini dikkate almanızı öneriyoruz. Geri çekilmelerde ise 1290 ve 1280 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Dün mahkemenin 50.maddeye onay vermemesinden sonra GBPUSD’de sert bir yükseliş yaşandığına şahit olduk. Bununla birlikte BoE’nin şahin bir tutum sergilemesinden sonra boğaların iyice yukarı iştahı kabardı. Bugün gelecek olan tdi verisi GBPUSD’de önemli hareketlenmeleri beraberinde getirecek. Yukarıda sırasıyla 1.2550 ve 1.27 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1.24 ve 1.2250 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Son dönemde yurt içinde devam eden belirsizlikler nedeniyle TRY varlıkları üzerindeki baskı günden güne artıyor. Bugün de Diyarbakır’da gerçekleştirilen terör saldırısından sonra USDTRY 3.1360 üzerini görerek tüm zamanların zirvesini tazeledi. Bugün istihdam raporunun beklentileri karşıladığı senaryoda USDTRY’de yeni zirvelerin geldiğine şahit olabiliriz. ABD’den gelecek olan verilerden sonra dikkatler S&P’nin Türkiye değerlendirmesine çevrilecek. Kredi notuna veya görünüme dokunulması durumunda XXXTRY paritelerindeki yukarı iştahı devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.