Süper Perşembeye Hazır mısınız? – 20 Ekim 2016

Bugün Dikkatler ECB ve TCMB Kararlarında!

Herkese iyi günler. Son dönemde belirsizliklerin artması nedeniyle paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Bu gibi dönemlerde mutlaka işlemlerinizde riski minimum seviyelerde tutmanızı öneriyoruz. USDTRY’de tarihi zirve görüldükten sonra dün sert bir geri çekilme yaşandığına şahit olduk. Diğer yandan değerli metalde 1265 seviyesinin geçilmesiyle boğalar iyice devreye girdiler. Bugün önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz gelecek olan verilere bir göz atalım.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar (beklenti %0.3) açıklanıyor. Beklenti altı kalacak olan veri GBPUSD üzerinde baskıya sebebiyet verebilir.

14.00’da TCMB faiz oranı kararını açıklıyor. Enflasyonda yaşanan düşüş sonrası Merkez’in faiz koridorunun üst bandındaki indirimlere devam etmesi bekleniyor. Politika faizi ve alt bandın ise yine sabit bırakılması bekleniyor. Bu dakikalarda TRY paritelerine dikkat.

14.45’te ECB faiz oranı kararı açıklanıyor. Beklentiler faizlerin ve varlık alım programının değiştirilmeyeceği yönünde. 15.30’da ise her zaman olduğu gibi Başkan Mario Draghi mikrofon başına geçiyor. Kendisinin para politikası ile ilgili yapacağı açıklamaları takip edeceğiz.

15.30’da ayrıca ABD’den Philly Fed imalat endeksi (beklenti 5.8) haftalık işsizlik başvuruları ve mevcut konut satışlarını (beklenti %0.3) takip edeceğiz. Gelecek olan verilerin pariteler üzerinde çok önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.