Süper Perşembeye Hazır mısınız? – 12.05.2016

Piyasalarda volatilitenin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Hafta başında USD alıcılarının devrede olduğuna şahit olduk. Dün ise USD üzerinde baskı vardı. Belirsizliklerin artması nedeniyle paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Bu sebeple işlem tercihlerinizde temkinli olmanızı öneriyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere ve yaşanılacak olan gelişmelere bir göz atalım.

14.00, İngiltere Merkez Bankası BoE para politikası kararlarını ve çeyreklik enflasyon raporunu yayınlacak. 14.45’de ise başkan Carney’in basın toplantısı var. Yani İngiltere için Süper Perşembe dediğimiz bir gün olacak. BoE’nin faiz ve varlık alım programında bir değişiklik yapması beklenmiyor.

Oy dağılımında da bir değişiklik beklenmiyor fakat Brexit belirsizliğinin ekonomide yavaşlamaya neden olması sebebiyle bazı üyelerin faiz indirimi isteyebileceği spekülasyonları var. Eğer bu gerçekleşir, yani oy dağılımı bir veya daha fazla üyenin faiz indirimi istediğini gösterirse pound paritelerinde büyük bir çöküşe tanıklık edebiliriz.

Fakat eğer BoE faiz indirim yapacaksa bunun için Brexit referandumunun sonucu bekler diye düşünüyoruz. Ne olursa olsun saat 14.00 – 15.00 arasında tüm pound paritelerinde keskin hareketler görebiliriz bu nedenle de pound işlemi olan yatırımcılara mutlaka ekran başında olmalarını tavsiye ediyoruz.

15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları, beklenti 277 bin. Artık her hafta klasikleşmiş bir veri ve beklentiden 10 – 15 bin farklı gelmediği taktirde piyasalarda çok büyük bir etki yaratması beklenmeli.

Akşam saatlerinde FOMC’de oy veren iki üye konuşma yapacak. İlk olarak güvercin duruşuyla bilinen Boston Fed başkanı Rosengren saat 18.45’de konuşacak. Sonra da 20.30’da şahin duruşu ile bilinen Kansas City Fed başkanı George bir konuşma yapacak. İkisinin de para politikasına değinme ihtimali var ve Haziran faiz artışı ile ilgili yapacakları yorumlar piyasalara hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.