Önümüzdeki Hafta Neler Var Neler? – 08 Ekim 2016

BoE Kararları, FOMC Tutanakları ve Birçoğu Bu hafta Açıklanacak!

Piyasaların merakla beklediği bir ABD istihdam raporu daha geride kaldı. Tarım dışı istihdam değişimi verisinde 156 binlik bir artış yaşandı. Beklenti altı kalan veri sonrasında USD satıcıları devreye girdi. Veri hafif beklenti altı kalsa da önümüzdeki günlerde USD alıcıları yeniden devreye girebilir. Geçtiğimiz hafta değerli metalde ve GBPUSD’de çok sert geri çekilme yaşandığına şahit olduk. Önümüzdeki hafta da paritelerde fırsatlar çıkmaya devam edecek. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere bir göz atalım;

Pazartesi günü veri açısından yetersizlik bir klasik haline geldi artık. Japonya, Kanada ve ABD’de piyasalar kapalı olacak. Bu sebeple Pazartesi günü piyasalardaki hacim düşük olabilir.

İtalya’dan sanayi üretimi ve Sentix tüketici güveni açıklanacak. Gelecek olan verilerin paritelere hareket getirmesini beklemiyoruz.

10.00’da ise Türkiye’den sanayi üretimi açıklanacak. Önceki rakam %-4.9. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur fakat verinin USDTRY’de pek de bir etkisi olmayacak.

Salı:

Asya seansında Japonya ve Avustralya’dan veriler açıklanacak. Japonya cari hesabın 1.543 trilyon gelmesi bekleniyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması JPY için pozitif olabilir. Avustralya’dan gelecek olan NAB iş güveni endeksinde yaşanacak olan iyileşme ise AUDUSD’de toparlanmayı beraberinde getirebilir.

12.00’da ise Almanya’den ZEW ekonomi hissiyatı açıklanacak. Beklenti 4.0. Açıkcası beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi son derece sınırlı olur.

17.00’da ise ABD’den işgücü piyasa koşulları endeksi açıklanacak. Önceki rakam -0.7. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için olumlu olabilir.

Çarşamba:

Asya seansında Avustralya’dan Westpac tüketici güveni verisini, Japonya’dan ise çekirdek makine siparişleri verisini takip edeceğiz. Gelecek olan verilerin AUD ve JPY paritelerine hareket getirmesini beklemiyoruz.

10.00’da Türkiye’den cari hesap verisini takip edeceğiz. Cari açıkta yaşanılacak olan artış USDTRY’de yukarıları beraberinde getirebilir.

15.00’da FOMC üyesi Dudley’nin açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar USD paritelerine hareket getirebilir. Yellen ve Fischer’dan sonra gelen Dudley’nin açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

21.00’da ise FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Eylül ayı toplantısında konuşulan konuların detaylarını takip edeceğiz. Bu FOMC tutanakları paritelere hareket getirebilir. Bu saatlerde bizle birlikte sizlerinde ekran başına geçmeye davet ediyoruz.

Perşembe:

Çin piyasalara ticaret dengesi verisi ile yeniden merhaba diyor. Ticaret fazlası gelmesi Çin ekonomisi için iyi bir gelişme olacak.

15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları verisi açıklanacak. Önceki rakam 249 bin. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

17.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol işlemi sevenlerin bu dakikalarda ekran başına geçmelerini öneriyoruz. Gelecek olan verinin petrol fiyatlarına hareket getirmesini bekliyoruz.

Cuma:

03.30’da Avustralya Merkez Bankası RBA finansal istikrar raporunu açıklayacak. Ekonominin gidişatı hakkında gelecek olan açıklamalar AUD paritelerine büyük hareketler getirebilir.

Açıklamalardan sonra dikkatler Çin tarafına çevrilecek. Çin’den TÜFE ve ÜFE verilerini takip edeceğiz. PBoC’nin yaptığı hamlelerin işe yarayıp yaramadığını kavramaya çalışacağız. Gelecek olan verilerin AUD ve NZD pariteleri üzerinde etkisi olabilir.

15.30’da ABD’den perakende raporu açıklanacak. Belkide USD için haftanın en önemli verileri bu dakikalarda karşımıza çıkacak. Perakende verilerinin her zaman paritelerde etkisi olmuştur. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

17.00’da ABD’den öncü UoM tüketici güveni açıklanacak. Beklenti 91.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan veri paritelerde yaprak bile kıpırdatmayabilir.

20.30’da ise Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar mutlaka USD paritelerine hareket getirecektir. Her zaman olduğu gibi açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.