İşte Hafta Başlarken Bilmeniz Gerekenler – 28.08.2016

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Yellen’in cuma günü bıraktığı ‘faiz artışı’ bombası sonrası hafta sonu göreli sakin geçti. Janet Yellen ‘İstihdam piyasasında devam eden güçlü performans ile ekonomik faaliyetler ve enflasyon görünümümüzü göz önüne alırsak, federal fonlama oranında artış durumunun son aylarda güçlendiğine inanıyorum.’ demiş ve son haftalarda görmediğimiz hızda bir dolar rallisi başlatmıştı.

Yellen bu ifadesinin hemen sonrasında ‘Tabi ki, kararlarımız her zaman gelen verilerin ekonomik görünümümüzü onaylayıp onaylamamasına bağlı.’ şeklinde bir ek ifade kullanmıştı fakat piyasalar şu anda ‘son aylarda faiz artışı durumu güçlendi’ ifadesine odaklanmış durumda.

Federal fonlama vadeli piyasasında fiyatlama Yellen konuşmasından sonra Eylül ayı faiz artışına %33 ihtimal tanıyor. Konuşma öncesi bu ihtimal %20 altındaydı. Diğer yandan Kasım ayındaki toplantıda faiz artışı ihtimali %35.8 iken Aralık ayında %44.

Hafta sonu yaşanan önemli gelişmelere Japonya Merkez Bankası BoJ Başkanı Kuroda’nın Jackson Hole’da yaptığı konuşma ile başlayalım. Kuroda riskleri dikkatli bir şekilde incelemeye devam ettiklerini ve gerekmesi durumunda çekinmeden ek gevşeme önlemleri alabileceklerini belirtti. Kuroda’dan artık klasikleşmiş yorumlar. Piyasalar BoJ’dan laf değil aksiyon bekliyor.

Avrupa Merkez Bankası ECB üyesi Coeure da Jackson Hole’da bir konuşma yaptı. Coeure, diğer politika alanları (mali politika) bir katkı sağlamadığı sürece faizlerin düşük seviyelerde kalabileceğini belirtti. Yani Coeure, hükümetleri de ekonomiye destek verecek politikalar için sahaya davet ediyor

Hafta sonu yaşanan gelişmelerin piyasa açılışında pariteleri etkileme ihtimali düşük fakat cuma günkü Yellen konuşmasının etkileri nedeniyle dolar haftanın ilk Asya seansında güçlü devam edebilir. Raporumuzu kapatırken Asya seansında önemli bir veri açıklanmayacağını belirtelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.