İngiltere’den Enflasyon Verileri Geliyor!

Herkese iyi günler. Dün ekonomik takvime baktığımızda birincil derecede öneme sahip bir veri göze çarpmıyordu fakat paritelerde önemli hareketlenmelerin yaşandığına şahit olduk. ALTIN güvenli liman olarak talep gördü ve 1259 seviyesi üzerine yükselmeyi başardı. Diğer yandan USD üzerindeki baskının hala devam ettiğini gördük. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

9.00, Almanya final TÜFE, beklenti %0.8. Almanya TÜFE flaş versiyon %0.8’di ve final versiyon için de beklenti aynı. ECB enflasyonu yükseltmek için neyi var neyi yok kullanıyor ve son aylarda rakamlarda kısmen de olsa bir toparlanma görüyoruz. Tabi önemli olan bu toparlanmanın sürdürülebilir olması.

11.30, İngiltere TÜFE (beklenti %0.3), ÜFE girdi (beklenti %2.1), çekirdek TÜFE (beklenti %1.3), konut fiyat endeksi (beklenti %8.1). Bu sefer İngiltere’den enflasyon verileri geliyor. En önemlisi tabi ki BoE’nin de hedefi olan TÜFE ve önceki ayla aynı rakam bekliyor piyasalar. Beklenti üzeri bir rakamın Brexit kaygıları altında ezilen pounda bir nebze de olsa nefes aldırabilir.

15.30’da ABD’den ithalat fiyatları açıklanacak. Piyasaların beklentisi %1.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.