Haftanın Son İşlem Gününde Neler Bekleniyor?

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Hafta ortasında FOMC kararları açıklandı. Faizler beklendiği gibi sabit tutuldu fakat kararlarda önemli bir değişiklik yapılmaması ve ileriye dönük bir sinyal verilmemesi USD üzerinde baskı oluşturdu. Dün de USD üzerindeki baskının devam ettiğine şahit oldu.

10.00, Türkiye ticaret dengesi, önceki -3.20 milyar. Ticaret açığı Türkiye ekonomisinin en büyük zaaflarından biri. İyileşme yaşanması lira için pozitif, kötüleşme ise lira için negatif bir etki yaratabilir.

11.30, İngiltere’den net bireysel krediler, M4 para arzı ve mortgage onayları açıklanıyor. En önemlisi krediler verisi fakat piyasalar tamamen Brexit belirsizliğine odaklanmış olduğu için son aylarda İngiltere’den gelen verilerin etkisi çok sınırlı olabiliyor.

12.00, Euro Bölgesi enflasyon raporu açıklanıyor. Geçtiğimiz ay TÜFE %0 seviyesindeydi fakat Draghi önümüzdeki aylarda enflasyonun tekrar negatife geçebileceğini söyleyerek bu bir kaç ay çok iyimser olmamamız gerektiğini ima etti.

15.30, Kanada’dan büyüme raporu ile birlikte ABD’den PCE fiyat endeksi ve bireysel gelirler ile harcamalar verileri açıklanıyor. PCE fiyat endeksi Fed’in hedeflediği enflasyon göstergesi ve aylık bazda %0.1 artış bekleniyor. Diğer yandan bireysel gelirlerde %0.3, bireysel harcamalarda ise %0.2 artış bekliyor piyasalar.

16.45, Chicago PMI endeksi, beklenti 53.1. Önceki aya göre hafif bir gerileme bekleniyor. Beklentiden çok farklı gelmesi durumunda dolarda hareketlenmeye neden olabilir.

17.00, ABD Michigan final tüketici güven endeksi (beklenti 90.7), enflasyon beklentileri (önceki %2.7). Flaş tüketici güven endeksinin bir puan yukarı revize edilmesi bekleniyor. Enflasyon beklentileri verisi de çok önemli. Yellen faiz artışlarına devam etmek için enflasyon ve beklentilerinde yükseliş görmek istiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.