Önümüzdeki Hafta Neler Bekliyor?

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Hafta boyunca İngiltere’den gelen verilerin beklenti altı kalması GBP alıcılarının canını sıktı. Fakat hafta boyunca piyasanın gözü ve kulağı istihdam raporundaydı. Tdi değişimi verisinin beklentileri karşılaması USD alıcılarını devreye soktu fakat maaşlar verisinin aylık ve yıllık bazda beklenti altı kalması USD satıcılarını devreye soktu ve paritelerde ani yön değişimleri yaşandığını gördük. Maaşlar tarafında yaşanılan gerilemenin devam etmesi Fed’in faizleri artırma sürecini erteleyebilir. Önümüzdeki hafta son derece önemli veri ve gelişmeler açıklanacak. Dilerseniz gelecek olan verilere gün ve gün bakalım;

Pazartesi günü Asya seansında Çin’den ve Japonya’dan gelecek olan verileri takip edeceğiz. Özellikle Japonya’dan gelecek olan çekirdek makine siparişleri ve öncü makine siparişleri JPY için son derece önemli. Beklenti üzeri gelecek olan veriler JPY için pozitif olur.

Gün boyunca Eurogroup toplantısı düzenlenecek. Euro Bölgesi maliye bakanlarının bir araya geldiği toplantıda Brexit ile ilgili konular ele alınabilir. Gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz.

17.00’da ABD’de istihdam piyasası koşuları endeksi açıklanacak. Önceki rakam -4.8. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

Salı:

04.30’da Avustralya’dan NAB iş güveni endeksi açıklanacak. Önceki rakam 3. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Gün içerisinde İngiltere’den enflasyon raporu açıklanacak. Enflasyon beklentilerine negatif revizelerin gelmesi GBP alıcılarının canını sıkabilir.

17.00’da ABD’den JOLTS iş başlangıçları açıklanacak. Önceki rakam 5.79 milyon. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur fakat verinin pariteler üzerinde sınırlı bir etki yaratmasını bekliyoruz.

Çarşamba:

Asya seansında Çin’den ticaret dengesi açıklanacak. Özellikle verinin detayları son derece önemli olacak. Geçmiş aydaki ithalat ve ihracat kaleminde son durumu takip edeceğiz.

17.00’da Kanada Merkez Bankası (BoC) faiz kararını açıklayacak. Bununla birlikte para politikası raporu da açıklanacak. Bu dakikalarda USDCAD’de hareketlenmeler yaşanabilir. CAD işlemi olanları bu dakikalarda ekran başına bekliyoruz.

17.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol stoklarında azalma yaşanması petrol fiyatları için pozitif olur. Gelen verinin USDCAD üzerinde de etkisi olabilir

18.15’da BoC başkanı Poloz basın toplantısı düzenleyecek. Farklı tonda gelecek olan açıklamalar CAD paritelerine hareket getirebilir.

Perşembe:

Avustralya’dan saat 04.30’da önemli istihdam verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması AUD için son derece pozitif olur. Asya seansında AUD paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

10.00’da Türkiye’den cari hesap ve sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veriler TRY üzerinde baskı yaratabilir.

14.00’da BoE faiz kararını açıklanacak. Bununla birlikte varlık alım programı ve para politikası kararları açıklanacak. Geçtiğimiz hafta BoE başkanı Carney Ağustos ayında ek gevşeme hamlelerini hayata geçirebileceklerinin sinyalini vermişti. BoE’nin bu toplantıdaki tutumunu yakından takip edeceğiz.

14.30’da Türkiye’den yıl sonu TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki rakam %7.64. Enflasyon beklenen seviyenin çok uzağında. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olabilir.

15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ve ÜFE verileri açıklanacak. USD için önemli veriler. Bu saatlerde USD paritelerinde hareketlenmeler yaşanabilir.

Cuma:

Çin’den gelecek olan büyüme ve sanayi üretimi verileri Asya seansına büyük hareketler getirebilir. Özellikle beklentiden farklı gelecek olan verileri AUD ve NZD paritelerini de sallayabilir.

10.00’da Türkiye’den çeyreklik işsizlik ortalaması açıklanacak. Önceki rakam %10.1. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması TRY için negatif olur.

Euro Bölgesi’nden saat 12.00’da enflasyon verilerinin final versiyonları açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veriler EUR satışlarını beraberinde getirebilir.

15.30’da Kanada ve ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle ABD’den gelecek olan perakende ve TÜFE verileri USD için son derece önemli. Bu dakikalarda USDCAD paritesine dikkat etmekte fayda var.

16.15’da ABD’den kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi açıklanacak. Beklentide gelecek olan verilerin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olabilir.

17.00’da ABD’den öncü UoM tüketici güveni endeksi açıklanacak. Enflasyon açısından önemli bir veri. Beklenti 93.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.