Kemerlerinizi Bağlayın… Tarım Dışı İstihdam Geliyor

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz hafta piyasaların odak noktasında Fed toplantısı vardı. Beklendiği gibi Fed faizleri sabit tuttu fakat kararların ileriye dönük bir sinyal vermemesi ve bir değişiklik olmaması nedeniyle USD üzerinde hafta boyunca baskı oluştu. ALTIN 1275 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleştirirken, EURUSD ve GBPUSD’de toparlanma yaşandı. Diğer yandan BoJ’un piyasaların beklentisinin tersine hiç bir hamle yapmaması sonrasında JPY alıcıları devreye girdi ve USDJPY’de sert bir düşüşe şahit olduk. Önümüzdeki hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz gün gün gelecek olan verilere bakalım.

Pazartesi günü İşçi günü nedeniyle Çin’de bankalar tatil olacak. Asya seansında Avustralya’dan gelecek olan NAB iş güveni endeksi verisini takip edeceğiz. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması durumunda AUD için pozitif olur.

10.00’da Türkiye’den imalat PMI açıklanacak. Önceki rakam 49.2. 50 üzeri gelecek olan veri TRY için pozitif olur.

10.15 ile 11.00 saatleri arasında Euro Bölgesi’nden final imalat PMI verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması durumunda EURUSD’de alıcılar devreye girebilir.

17.00’da ise ECB başkanı Draghi Frankfurt’ta açıklama yapacak. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR paritelerine hareket getirebilir. Bu saatlerde ABD’den gelecek olan ISM imalat PMI verisi USD için çok önemli. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD üzerindeki baskıyı azaltabilir.

Salı:

Hareketli bir Asya seansı bizi bekliyor. İlk önce Avustralya’dan konut onayları açıklanacak sonrasında ise Çin’den caixin imalat PMI verisi açıklanacak. Konut onaylarının %-3.0 gelmesi beklenirken, caixin imalat PMI verisinin 49.9 gelmesi bekleniyor. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması AUD için negatif olur.

07.30’da ise tüm gözler RBA faiz kararında olacak. Geçtiğimiz hafta TÜFE verisinin beklentileri karşılamamasından sonra bazı büyük bankalar RBA’nın bu toplantıda faiz indirimine gidebileceğini belirtti. Beklentilere baktığımızda ise faizlerin %2.00’da sabit tutulması bekleniyor. Avustralya’da istihdam tarafında iyileşme yaşanıyor. Bu sebeple RBA faizlere dokunmadan bir süre daha gelişmeleri takip etmeye devam edebilir.

Türkiye’den saat 10.00’da enflasyon verileri açıklanacak. TRY için önemli veri olduğunu çok iyi biliyoruz. Enflasyon tarafında yaşanılacak olan artış TRY için negatif olabilir.

İngiltere’den 11.30’da imalat PMI açıklanacak. Beklenti 51.2. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

12.30’da Avustralya’dan yıllık bütçe planı açıklanacak. Bütçelerin değiştirilmesi, gelir beklentilerinde azalma yaşanması AUD için negatif olabilir.

Gün içerisinde Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanacak. Önceki rakam %3.8. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZDUSD’deki toparlanmayı destekleyebilir.

Çarşamba:

01.45’de Yeni Zelanda’dan önemli istihdam verileri açıklanacak. Gelecek olan veriler Asya seansına büyük hareketler getirebilir. Bu dakikalarda NZDUSD’de hareketlenmelere hazır olalım.

10.15 ile 11.00 arasında Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI verileri açıklanacak. Açıkcası gelecek olan verilerde büyük bir değişim yaşanmaması paritelere önemli bir hareket getirmeyebilir.

11.30’da İngiltere’den inşaat PMI açıklanacak. Beklenti 54.0. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur. GBPUSD’de hareketlenmeler yaşanacaktır bu saatlerde.

15.15, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 193 bin). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride hafif bir kötüleşme yaşanması bekleniyor. 200 bin civarında gelecek olan veri USD için pozitif olur. Cuma günü gelecek olan tdi verisinin ne yönde geleceği konusunda piyasada bir algı oluşturabilir.

15.30’da ABD’den öncü tarım dışı üretkenliği, ticaret dengesi ve öncü birim işçi maaliyeti açıklanacak. USD için son derece önemli veriler. Bu dakikalarda USD paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

17.00’da ABD’den ISM imalat dışı PMI açıklanacak. Hizmetler sektörü ABD ekonomisinin demirbaşı. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD rallisini beraberinde getirebilir.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Önceki rakam 2.0 milyon. Stoklarda artış yaşanması petrol fiyatlarında geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

Perşembe:

Asya seansında Avustralya’dan perakende satışlar ve ticaret dengesi açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması AUD için pozitif olur.

04.45’de Caixin hizmetler PMI açıklanacak. Çin ekonomisi hizmetler sektörüne dönüş içerisinde. 50 altında gelecek olan veri ekonomi için pozitif bir sinyal olmaz.

İngiltere’den 11.30’da hizmetler PMI açıklanacak. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin bel kemiği. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBPUSD’deki toparlanmanın hız kazanmasını destekleyebilir.

15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Önceki rakam 257 bin. Gelen bu veri son dönemde paritelere sınırlı hareketler getiriyor. Gelecek olan veride büyük bir değişim yaşanması durumunda paritelerde hareketlilik yaşanabilir.

Cuma:

Asya seansında Avustralya’dan para politikası kararları açıklanacak. Gelecek olan kararlar AUD paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.

15.30’da ABD’den tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 195 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.0) ve ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.3). Her ayı ilk haftasında gelen bu veriler forex piyasalarının bir klasiği niteliğinde. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması özellikle maaşlar verisinde iyileşme yaşanması durumunda USD alıcıları rahat bir nefes alabilir. Bu saatlerde son derece önemli hareketlenmeler yaşanacak USD paritelerinde.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.