Haftalık Piyasa Takvimi – 17 Eylül 2016

İşte Merakla Beklenen FOMC Toplantısı Bu Hafta Gerçekleşecek!

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Son dönemde belirsizliklerin olması nedeniyle paritelerde çok fazla ani yön değişimi yaşanabiliyor. Bu gibi dönemlerde işlem tercihlerinizde son derece temkinli olmanızı öneriyoruz. Geçtiğimiz hafta USD güçlü görünümünü korudu. Önümüzdeki hafta önemli veri ve gelişmeler açıklanacak. Dilerseniz gelecek olan verilere bir göz atalım;

Pazartesi günü Asya seansı veri açısından sakin geçecek. Türkiye’den saat 10.00’da çeyreklik işsizlik ortalaması açıklanacak. Önceki rakama %9.4. İşsizlik ortalamasında yaşanılacak olan artış TRY için negatif olur.

11.00’da Euro Bölgesi’nden cari hesap verisini takip edeceğiz. Önceki rakam 37.6 milyar euro. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur fakat verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisinin olmasını bekliyoruz.

Salı:

Asya seansında RBA para politikası tutanaklarını takip edeceğiz. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını takip edeceğiz.

14.30’da Türkiye’den yıl sonu TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki rakam %8.21. Gelecek olan verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olur bizce.

15.30’da ABD’den konut izinleri açıklanacak. Beklenti 1,159 milyon. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD için negatif olur.

Saati tam belli olmasa da öğleden sonra Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanacak. Önceki rakama %7.7. Gelecek olan veride iyileşme yaşanmasından sonra NZDUSD’de toparlanma yaşanabilir.

Çarşamba:

Asya seansında Avustralya’dan yarı yıllık mali ve ekonomik görünüm açıklanacak. Gelecek olan açıklamalar AUD paritelerine önemli hareketler getirebilir.

Sabah saatlerinde ise BoJ para politikası kararlarını takip edeceğiz. Japonya’da enflasyonda beklenen ilerleme bir türlü kaydedilemedi. Bu sebeple piyasa bu toplantıda BoJ’dan yeni gevşeme hamlelerini açıklamasını bekliyor. Bu dakikalarda JPY paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanacak.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Önceki rakam -0.6 milyon. Stoklarda yaşanılacak olan artış petrol fiyatları üzerinde baskı yaratabilir.

Ve 21.00’da ise Fed faiz kararı ve ekonomik projeksiyonlar açıklanacak. Bu toplantıda faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Son dönemde ABD’den gelen verilerin pek de beklentileri karşılamadığına şahit olduk. Bu sebeple bu toplantıda Fed’in bir sürprize imza atması beklenmiyor fakat Janet Yellen’dan gelecek olan açıklamalar son derece önemli olacak. Piyasa Yellen’dan faiz artışı süreci ile ilgili ileriye dönük bir açıklama bekliyor. Paritelerde önemli hareketlenmelerin yaşanacağı bir gün olacak. Biz de her zaman olduğu gibi bu dakikalarda yatırımcılarımıza destek olmaya devam edeceğiz.

Perşembe:

Asya seansının ilk dakikalarında Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) faiz kararlarını ve para politikası kararlarını takip edeceğiz. Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. RBNZ’den gelecek olan açıklamalar NZD paritelerine hareket getirebilir.

14.00’da TCMB’den para politikası ve faiz kararı açıklanacak. TCMB koridorun üst bandındaki indirimine devam edebilir. TCMB’nin açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

16.00’da ECB başkanı Draghi mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR paritelerine hareket getirebilir.

17.00’da ABD’den var olan konut satışları açıklanacak. Önceki rakam 5.39 milyon. Açıkcası gelecek olan verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olur.

Cuma:

10 ile 11 arasından Euro Bölgesi’nden flaş hizmetler ve imalat PMI verileri açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EURUSD’de toparlanmayı beraberinde getirebilir.

15.30’da ise Kanada’dan enflasyon ve perakende verileri açıklanacak. BoC geçtiğimiz toplantıda enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı olduğunu belirtmişti. Bu açıklamadan sonra CAD satıcılarının devreye girdiğine şahit olmuştuk. Beklenti altı gelecek olan veriler CAD alıcılarının tadını iyice kaçırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.