Haftalık Ekonomik Takvim – 27.08.2016

İŞTE TARIM DIŞI HAFTASI GELDİ ÇATTI!

Paritelerde hareketliliğin çok fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Özellikle yaz piyasası olması nedeniyle paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Bu gibi dönemlerde temkinli devam etmenizi öneriyoruz. Geçtiğimiz hafta sarı metalde önemli seviyelerin alınmasından sonra sert bir geri çekilme yaşandığına şahit olmuştuk. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan veriler ve Fed’in faiz artışı sürecindeki tutumu sarı metalde yönün belirleyicisi olacak önemli konu başlıkları olarak karşımıza çıkıyor. Bu hafta piyasanın gözü ve kulağı ABD istihdam raporunda olacak. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere bakalım.

Haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda bir sakinlik var. 15.30’da ABD’den enflasyon verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur. Çekirdek PCE fiyat endeksi verisi Fed’in yakından takip ettiği bir veri olduğunu hatırlatmakta faya var.

Salı:

Asya seansında Avustralya’dan konut onayları açıklanacak. Beklenti %1.2. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması AUD için pozitif olur.

11.30’da İngiltere’den şahıslara verilen net krediler açıklanacak. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

15.30’da Kanada’dan cari hesap açıklanacak. Önceki rakam -16.8 milyar. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması CAD için pozitif. USDCAD’de hareketlenmeler yaşanabilir bu dakikalarda.

17.00’da ABD’den tüketici güveni açıklanacak. Beklenti 97.2. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Çarşamba:

Asya seansında Yeni Zelanda’dan ANZ iş güveni endeksi açıklanacak. Önceki rakam 16.0. Gelecek olan veride iyileşmesi yaşanması durumunda NZDUSD’de bir miktar toparlanma yaşanabilir.

10.00’da Türkiye’den ticaret açığı açıklanacak. Önceki rakam -6.6 milyar. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması durumunda USDTRY’de toparlanma yaşanabilir.

10.55’da Almanya’dan işsizlik değişimi açıklanacak. Beklenti -2 bin. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri EUR için negatif olur.

12.00’da Euro Bölgesi’nden enflasyon verileri açıklanacak. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olur bizce.

15.15’de ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi açıklanacak. Beklenti 173 bin. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride pek de bir değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olur.

15.30’da Kanada’dan büyüme açıklanacak. Beklenti %0.5. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması durumunda USDCAD’de hızlı bir geri çekilme yaşanabilir.

Bu veriden sonra ABD’den Chicago PMI, askıdaki konut satışları ve ham petrol stokları açıklanacak. USD ve petrol fiyatları için önemli veriler. Petrol işlemi yapmayı tercih edenleri bu dakikalarda ekran başına davet ediyoruz.

Perşembe:

Hareketli bir Asya seansı bizi bekliyor. Öncellikle Çin’den imalat PMI ve imalat dışı PMI verilerini takip edeceğiz. Bu veriler AUD ve NZD paritelerinde yakından ilgilendiriyor. Sonrasında ise Avustralya’dan özel sermaye harcamaları ve perakende satışlar verilerini takip edeceğiz. AUD için son derece önemli veriler. Önemli hareketlenmeler yaşanacak AUD paritelerinde. Bu veri sonrasında ise Çin’den Caixin imalat PMI verisini takip edeceğiz. Bu Asya seansı başka seanslara benzemeyecek gibi.

10.15-11.00 arasında Euro Bölgesi’nden final imalat PMI verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerin pariteler üzerinde sınırlı etki yaratmasını bekliyoruz.

11.30’da ise İngiltere’den imalat PMI açıklanacak. Önceki rakam 48.2. Gelen veride kötüleşme yaşanması durumunda GBPUSD’de geri çekilme yaşanabilir.

15.30’da ise ABD’den ISM imalat PMI açıklanacak. Beklenti 52.4. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Cuma:

11.30’da İngiltere’den inşaat PMI açıklanacak. Önceki rakam 45.9. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması durumunda GBPUSD’de toparlanma yaşanabilir.

15.30’da Kanada’da ticaret dengesi ve işçi üretkenliği açıklanacak. CAD için önemli veriler. Beklenti altı gelecek olan veriler CAD için negatif olur.

Ve 15.30’da ABD’den haftanın ve ayın beklenen verisi açıklanacak. Tabi ki de o veri tarım dışı istihdam değişimi verisi. Bu verinin yanında ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verilerini takip edeceğiz. Tdi değişiminin 164 bin gelmesi beklenirken, işsizlik oranının %4.8 gelmesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançlar verisinin ise %0.2 gelmesi bekleniyor. Gelecek olan verilerin özellikle tdi verisinin pariteler üzerinde büyük etkisi olacak. Biz de her zaman olduğu gibi veri sonrasında yatırımcılarımıza destek vermeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.