Haftalık Ekonomik Takvim – 20.08.2016

Önümüzdeki Hafta Bizleri Neler Bekliyor?

Geçiğimiz hafta paritelerde belirsizlik son derece fazlaydı. Dudley’den gelen pozitif tonda açıklamalardan sonra USD alıcıları devreye girdi. Fakat FOMC tutanaklarından güvercin tonda açıklamaların gelmesinden sonra USD üzerinde baskı oluştu. Önümüzdeki hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz gelecek olan verilere gün ve gün bir göz atalım;

Pazartesi günü ekonomik takvime baktığımızda açıkcası önemli bir veri açıklanmayacak. 15.30’a Kanada’dan gelecek olan toptan satışlar verisini takip edeceğiz. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması durumunda USDCAD’de yukarı yönlü bir hareket yaşanabilir.

Salı günü Asya seansında mikrofon başına Japonya Merkez Bankası başkanı (BoJ) Kuroda mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar JPY paritelerine hareket getirebilir.

Saat 10-11 arasında Euro Bölgesi’nden flaş imalat PMI ve flaş hizmetler PMI verileri açıklanacak. Beklentide gelecek olan verilerin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

14.00’da ise TCMB faiz kararı açıklanacak. Piyasalar TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesini bekliyor. Bu dakikalarda TRY paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

17.00’da ise ABD’den yeni konut satışları açıklanacak. Beklenti 575 bin. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri USD için negatif olur.

Çarşamba:

Asya seansında Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi, Avustralya’dan ise yapılmış inşaatlar açıklanacak. Gelecek olan verilerin AUD ve NZD pariteleri üzerinde etkisi hissedilebilir.

09.00’da Almanya’dan çeyreklik final büyüme açıklanacak. Beklenti %0.3. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri EUR için negatif olur.

Öğleden sonra ise ABD’den ham petrol stokları ve varolan konut satışları açıklanacak. Petrol ve USD için önemli verileri. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Perşembe:

11.00’da Euro Bölgesi’nden Almanya iş güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 108.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı açıklanacak. TRY için önemli bir veri. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması TRY için negatif olur.

Gün boyunca Jackson hole sempozyumunu takip edeceğiz. Merkez bankası başkanlarının bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalar gelebilir. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar piyasalara hareket getirebilir.

15.30’da çekirdek dayanıklı malların siparişleri açıklanacak. Beklenti %0.4. Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

Cuma:

02.30’da Japonya’dan önemli enflasyon verileri açıklanacak. Özellikle Tokyo çekirdek TÜFE JPY için son derece önemli bir veri. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

11.30’da İngiltere’den çeyreklik büyüme beklentisi açıklanacak. Beklenti %0.6. Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin GBP pariteleri üzerinde pek de bir etkisi olmaz.

Öğleden sonra ise gözler ABD çeyreklik öncü büyüme verisinde olacak. Beklenti %1.1. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması USD için negatif olur. Veri sonrasında ise Fed başkanı Yellen’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Faiz artışı süreci ile ilgili gelecek olan açıklamalar. USD paritelerini etkileyebilir.

Jackson hole sempozyumu Cuma günü de devam edecek. Açıklamaları bugün de yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.