Haftalık Ekonomik Takvim – 03.09.2016

Eylül Ayına Piyasalar Bomba Gibi Başlıyor

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta geride bırakıyoruz. Özellikle haftanın başından beri piyasaların gözü ve kulağı ABD istihdam raporundaydı. ABD verilerinin beklenti altı kalması USD satışlarını beraberinde getirdi ilk başta fakat dolar endeksinde yaşanılan toparlanmasından sonra USD üzerinde baskı azaldı. Önümüzdeki hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere bakalım.

Pazartesi günleri genelde Asya seanslarında sakin bir hava olur fakat Japonya, Avustralya ve Çin’den gelecek olan veriler paritelere önemli hareketler getirebilir. Bununla birlikte BoJ başkanı Kuroda’dan gelecek olan para politikası hakkındaki açıklamalar JPY için son derece önemli olacak.

Gün boyunca G-20 toplantısı gerçekleşecek. Merkez bankası başkanlarının da yer alacağı toplantıyı yakından takip edeceğiz. Gelecek olan açıklamaların pariteler üzerinde etkisi olabilir.

Türkiye’den saat 10.00’da yıllık ve aylık TÜFE açıklanacak. Enflasyon tarafında yaşanılacak olan artış TRY için negatif olabilir. Bu dakikalarda USDTRY’de hareketlenmelere şahit olabiliriz.

10.15-11.00 arasında Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI verileri açıklanacak. Beklentide gelecek olan verilerin pariteler üzerindeki sınırlı olabilir.

11.30’da ise İngiltere’den hizmetler PMI verisi açıklanacak. Beklenti 50.0. Geçtiğimiz hafta İngiltere’den gelen imalat ve inşaat PMI verileri beklentileri karşıladı ve GBP alıcılı devam etti hafta boyunca. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin demirbaşı. Bu sebeple bu veri GBP için son derece önemli. Gelecek olan verinin pariteler üzerinde etkisi olacaktır.

Öğleden sonra ise Kanada ve ABD’de piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak. Öğleden sonra piyasalarda hacim düşük olabilir.

Salı:

Asya seansının sonlarında doğru Avustralya Merkez Bankası RBA’dan faiz kararı açıklanacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Para politikası hakkı da gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz. RBA bekle-gör politikasını sürdürebilir.

Öğleden sonra 17.00’da ABD’den ISM imalat dışı PMI açıklanacak. Beklenti 55.7. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklemiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Çarşamba:

04.30’da Avustralya’dan büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %0.4. Önceki rakam %1.1. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması durumunda AUDUSD’de sert bir geri çekilmeye tanıklık edebiliriz.

11.30’da İngiltere’den imalat üretimi açıklanacak. Beklenti %-0.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri GBP için negatif olur.

17.00’da Kanada Merkez Bankası BoC faiz kararı açıklanacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Kararlardan gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz.

Perşembe:

02.50’de Japonya’dan cari hesap ve final büyüme açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması durumunda USDJPY’de alıcıların yukarı iştahı iyice artabilir.

Asya seansının devamında gözler Avustralya ve Çin’den gelecek olan ticaret dengesi verilerinde olacak. Hareketli bir Asya seansı bizi bekliyor. AUD paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

10.00’da Türkiye’den sanayi üretimi açıklanacak. Önceki rakam %1.1. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisi olur bizce.

14.45’de ECB’den faiz kararı açıklanacak. 15.30’da ise ECB başkanı Draghi’nin açıklamalarını takip edeceğiz. Faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor fakat Draghi’den gelecek olan açıklamalar EUR paritelerine hareket getirebilir. Açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

18.00’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Stoklarda açıklanacak artış petrol fiyatları üzerindeki baskının devam etmesi anlamına gelebilir. Fakat verinin kendisi kadar önemli olan detaylarda bulunan diğer verileri de takip etmekte fayda var.

Cuma:

Asya seansında Çin’de ÜFE ve TÜFE verilerini takip edeceğiz. PBoC’den gelen hamlelerin ne kadar işe yaradığını bu verilere bakarak anlamaya çalışacağız.

11.30’da İngiltere’den ticaret dengesi açıklanacak. Önceki rakam -12.4 milyar sterlin. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur. Fakat GBP paritelerine büyük bir hareket getirmeyecek.

15.30’da Kanada’dan istihdam verileri açıklanacak. CAD için son derece önemli veriler. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması durumunda USDCAD’de sert bir geri çekilme yaşanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.