Çin’de İthalat Kafaları Karıştırıyor – 08.05.2016

Piyasalar Mayıs ayının ilk haftasına hızlı bir başlangıç yaptı. Hafta başında USD üzerinde baskı olduğuna şahit olduk. Hafta ortasında ise USD üzerindeki baskının bir miktar azaldığına tanıklık ettik. Haftanın son işlem gününde ise ayın önemli verisi ABD istihdam raporu açıklandı. Tdi değişimi verisi beklentileri karşılamaması ilk başlarda USD satışlarını beraberinde getirdi fakat sonrasında maaşlar verisinin aylık ve yıllık bazda iyi gelmesinden sonra USD alıcıları devreye girdi. Bu ay ABD tarafından gelecek olan veriler ve Fed üyelerinden gelecek olan açıklamalar Haziran ayında USD’nin kaderini önemli bir ölçüde belirleyecek.

Hafta sonu Çin’den ticaret dengesi açıklandı. Veri 298 milyar yuan ile beklentilerin üzerinde kaldı. İhracat Nisan ayında yuan bazında geçen yılın aynı dönemine göre %4.1 artarken, dolar bazında %1.8 geriledi. İthalat düşüşünü 18’nci aya taşıdı ve dolar bazında %10.9’a düştü. Dış ticaret fazlası 45.6 milyar dolar oldu. Nisan ayındaki ihracat, her iki para birimi bazında, Mart ayında yaşanan artışları takip etti. Bu durum, Yeni Yıl tatili sonrası gerçekleşen mevsimsel etkilerden olabilir. Diş ticarette sıçramanın sürmemesi, hükümet üzerinde büyümeyi desteklemesine yönelik baskı arttırıyor.

Hafta sonu New York Fed başkanı Dudley’den açıklamalar geldi. Dudley, 2016 yılı için iki faiz artırımının makul bir beklenti olduğunu ifade etti. Açıklamasının devamında ise Nisan ayı istihdam verisinin belki de beklediğinden hafifçe yumuşak olabileceğini fakat bu veriye kendisinin ABD ekonomisine ilişkin fikrini değiştirmesi konusunda fazla bir ağırlık vermeyeceğini belirtti.

Hafta içerisinde USDTRY’nin 2.80 bölgesi altına gerilediğine şahit olduk. Fakat yurt içinde siyasi belirsizliklerin artması nedeniyle TRY varlıklarına sert satışlar geldi ve 2.97 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti. USDTRY’de 2.90 ve 2.8850 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. USDTRY bu bölge üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam etmesini bekleyebiliriz.

ALTIN ise 1240 bölgesi üzerinde haftalık kapanış yapmaya devam ediyor. Bu sarı metalde alıcılar için güzel bir haber. Hafta içerisinde sarı metalde alıcıların devreye girmesiyle 1300 bölgesi üzerine bir yükseliş gerçekleşti fakat bu bölgeden ayıların devreye girmesiyle geri çekilme yaşandı. Yukarıda 1300-1305 son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1270 ve 1264 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Hafta sonu gelişmelerine baktığımızda bugün piyasaların haftaya sakin bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Önümüzdeki hafta bu haftayı aratmayacak. Önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Forex Koçu her zaman olduğu gibi bu hafta da yatırımcılar için en doğru adres olmaya devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.