Böyle Bir Hafta Ne Görüldü Ne de Duyuldu! – 29 Ekim 2016

Dikkatler FOMC kararlarında ve ABD İstihdam Raporunda Olacak!

Geçtiğimiz hafta dolar endeksi güçlü görünümünü korumaya devam etti. Bunun sonucunda USD’nin pariteler üzerindeki baskısı devam etti. Diğer yandan TRY üzerindeki baskının devam etmesi nedeniyle USDTRY’de keskin bir yükseliş yaşandı. İngiltere tarafından gelen beklenti üzeri veriler bir türlü GBPUSD üzerindeki baskıyı azaltamadı. Önümüzdeki hafta son derece önemli veriler ve gelişmeler bizleri bekliyor. Özellikle piyasanın merakla beklediği ABD istihdam raporu bu hafta açıklanacak. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere bakalım.

Pazartesi günü Asya seansında Japonya’dan öncü sanayi üretimi ve perakende verilerini takip edeceğiz. Beklenti üzeri gelecek olan veriler JPY için pozitif olur fakat verilerin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınılrı olur.

13.00’da ise Euro Bölgesi’nden enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Son dönemde enflasyon rakamlarında bir değişim yaşanmaması nedeniyle gelen verileri EURUSD’ye bir hareket getirmediğini gördük. Beklentiden farklı gelecek olan veriler EUR paritelerine hareket getirebilir.

15.30’da ise Fed’in yakından takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi verisi açıklanacak. Beklenti %0.1. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri USD için negatif olabilir.

Salı:

Asya seansında Çin’den imalat PMI ve imalat dışı PMI açıklanacak. 50.0 üzeri gelecek olan veriler ekonomin rayında gittiği yönünde bir işaret olabilir. Gelen verilerin AUD ve NZD paritelerinde etkileri olabilir.

Saat 06.30’da Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz kararları açıklanacak. Faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. RBA bu toplantıda da bekle-gör politikasını izlemeye devam edebilir.

Sabah saatlerinde ise BoJ faiz kararı ve para politikası kararları açıklanacak. Faizlerde bir değişiklik yaşanmasa da kararlardan gevşek tonda gelecek olan açıklamalar JPY üzerinde baskı oluşturabilir.

11.00’da Türkiye’den imalat PMI açıklanacak. Açıkcası 50.0 seviyesi altında gelecek olan veri TRY için negatif olur.

12.30’da İngiltere’den imalat PMI açıklanacak. Önceki rakam 55.4. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.

15.30’da ise Kanada’dan büyüme verisi açıklanacak. Açıkcası CAD için sın derece önemli bir veri. Gelen veri sonrasında USDCAD’de önemli hareketlenmelerin yaşanmasını bekliyoruz.

17.00’da ise ABD ISM imalat PMI açıklanacak. Beklenti 51.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Çarşamba:

Asya seansının ilk dakikalarında Yeni Zelanda’dan istihdam rakamları açıklanacak. Özellikle istihdam verilerinde yaşanılacak olan iyileşme NZD için pozitif olur.

03.30’da Avustralya’dan inşaat izinleri açıklanacak. Beklenti %-3.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek veri sonrasında AUDUSD’de geri çekilme yaşanabilir.

05.00’da ise Yeni Zelanda’dan enflasyon beklentileri açıklanacak. Gelen veri NZD için son derece önemli olacak. Veri sonrasında NZDUSD’de önemli hareketlenmelerin yaşanmasını bekliyoruz.

11.15 ile 12 arasında Euro Bölgesi’nden final imalat PMI rakamları açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek verileri EUR için pozitif olur. Fakat verilerin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

12.30’da ise İngiltere’den inşaat PMI açıklanacak. Önceki rakam 52.3. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur.

15.15’de ABD’den ADP özel sektör istihdam değişimi açıklanacak. Beklenti 163 bin. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur. Gelecek olan veri tdi verisinin hangi yönde geleceği konusunda bir algı oluşturabilir.

17.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol stoklarında yaşanılacak olan artışı petrol fiyatlarında geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

21.00’da FOMC kararlarını takip edeceğiz. Bu toplantıda faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Bütün dikkatler Aralık ayı toplantısına çevrilmiş durumda fakat bu toplantıda gelecek olan kararlar ileriye dönük bir sinyal verebilir. Bu dakikalarda sizleri bizlerle birlikte ekran başına bekliyoruz.

Perşembe:

Asya seansında Avustralya’dan ticaret dengesi, Çin’den ise caixin hizmetler PMI açıklanacak. Gelecek olan verilerin AUD pariteleri üzerinde etkisi olacak.

11.00’da ise Türkiye’den enflasyon rakamları açıklanacak. TCMB, TÜFE rakamlarını yakından takip ediyor. Bu sebeple gelecek olan verilerin USDTRY üzerinde etkileri hissedilecek.

12.30’da ise İngiltere’den hizmetler PMI açıklanacak. Önceki rakam 52.6. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin demirbaşı. Bu sebeple gelecek olan veri GBP için son derece önemli olacak.

15.00’da ise İngiltere’den faiz kararları, para politikası kararları ve enflasyon raporu açıklanacak. Faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Fakat enflasyon raporu ve BoE’nin kararlardaki ileriye dönük tutumu GBP paritelerine harekete getirebilir.

17.00’da ise ABD’den ISM imalat dışı PMI açıklanacak. Beklenti 56.0. Önceki rakam 57.1. Hizmetler sektörü ABD ekonomisi için birincil derece öneme sahip. Bu sebeple gelecek olan verinin yakından takip edilmesi bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD paritelerine büyük hareketler getirebilir.

Cuma:

Asya seansında RBA para politikası kararlarını ve perakende satışlar verisini takip edeceğiz. Yaşanacak olan gelişmelerden sonra AUD paritelerinde önemli hareketlenmelerin yaşanmasını bekliyoruz.

03.35’de ise mikrofon başına BoC başkanı Poloz geçecek. Geçen hafta yaptığı açıklamalardan sonra USDCAD’de önemli hareketlenmeler yaşanmıştı. Farklı tonda gelecek olan açıklamalar USDCAD paritelerine hareket getirebilir.

11.15 ile 12 arasında Euro Bölgesi’nden final hizmetler PMI verileri açıklanacak. Açıkcası gelecek olan verilerin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

Ve 15.30’da ABD’den beklenen veri dizisi açıklanacak. Piyasaların merakla beklediği tarım dışı istihdam değişimi verisi bu dakikalarda açıklanacak. Bununla birlikte ortalama saatlik kazançlar endeksi ve işsizlik oranı verisini takip edeceğiz. Beklenti üzeri gelecek olan rakamlar Aralık ayı faiz artırımı olasılığını iyice artırabilir ve USD baskısını iyice arttırabilir. Bu verilerin yanında bu dakikalarda Kanada’dan gelecek olan istihdam verilerini de takip edeceğiz. USDCAD paritesinde de önemli hareketlenmeler yaşanacak. Bu dakikalarda bütün paritelerde önemli fırsatlar karşımıza çıkacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.