Günlük Ekonomik Takvim – 3 Kasım 2016

BoE Bugün Ne Yapacak?

Herkese iyi günler. Son günlerde piyasalarda siyasi belirsizliğin olması nedeniyle yatırımcılar güvenli limanlara hücum ediyorlar. ABD’den gelen bazı anketlerden Trump isminin önde çıkması değerli metalde alıcıları devreye soktu ve 1308 seviyesi üzerine sert bir yükseliş yaşandı. FOMC kararlarında ise enflasyon konusunda iyimser bir durum olduğuna tanıklık ettik. Özetle Fed faiz artışı için gelecek olan verilerin kanıt oluşturmasını istiyor. Bugün paritelerde hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.00’da ise Türkiye’den enflasyon rakamları açıklanacak. TCMB, TÜFE rakamlarını yakından takip ediyor. Bu sebeple gelecek olan verilerin USDTRY üzerinde etkileri hissedilecek.

12.30’da ise İngiltere’den hizmetler PMI açıklanacak. Önceki rakam 52.6. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin demirbaşı. Bu sebeple gelecek olan veri GBP için son derece önemli olacak.

15.00’da ise İngiltere’den faiz kararları, para politikası kararları ve enflasyon raporu açıklanacak. Faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Fakat enflasyon raporu ve BoE’nin kararlardaki ileriye dönük tutumu GBP paritelerine harekete getirebilir.

17.00’da ise ABD’den ISM imalat dışı PMI açıklanacak. Beklenti 56.0. Önceki rakam 57.1. Hizmetler sektörü ABD ekonomisi için birincil derece öneme sahip. Bu sebeple gelecek olan verinin yakından takip edilmesi bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD paritelerine büyük hareketler getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.