Günlük Ekonomik Takvim – 28 Kasım 2016

Bugün Draghi Mikrofon Başına Geçecek

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde piyasa dolar tarafında yer almayı tercih etti. Dolar endeksinde yaşanılan toparlanma nedeniyle değerli metalde ve EURUSD’de sert bir geri çekilme yaşandığına şahit olduk. Fakat bu geri çekilmeler önemli destek seviyelerinden tepki aldı ve alıcılar devreye girdiler. Önümüzdeki hafta birbirinden önemli veriler bizleri bekliyor. Çarşamba günü OPEC toplantısından çıkacak karar petrol fiyatlarına önemli hareketlenmeler getirecek. Cuma günü ise piyasaların merakla beklediği ABD istihdam raporu verisi açıklanacak. Gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi verisi pariteleri sallayacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

Bugün Euro Bölgesi’nden M3 para arzı açıklanacak. Beklenti %5.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi son derece sınırlı olur.

Aralık ayı ECB toplantısı öncesinde ECB başkanı Draghi’den artık son açıklamalar geliyor. Bugün saat 17.00’da Süper Mario mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR bacaklı paritelere önemli hareketlenmeler getirebilir. Aralık ayında gerçekleşecek olan ECB toplantısı EUR için son derece önemli olacak. ECB’nin ek varlık alım programına gittiğini açıklaması durumunda EUR tarafında çıkışların yaşandığına şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.