Günlük Ekonomik Takvim – 25 Ekim 2016

Bugün Dikkatler Draghi ve Carney'de

Herkese iyi günler. Dün ekonomik takvime baktığımızda veri yetersizliği vardı fakat piyasalardaki hareketliliğin devam ettiğine şahit olduk. Özellikle son günlerde Aralık ayı faiz artırımı olasılığının artması ile birlikte dolar endeksinde iyice alıcılar devreye girdiler. Bu hafta ABD tarafından son derece önemli veriler açıklanacak. Gelecek olan verilerin dolar paritelerine hareket getirmesini bekliyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.

11.00’da Almanya’dan Ifo iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 104.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı açıklanacak. Önceki rakam %76,6. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur.

17.00’da ise CB tüketici güveni açıklanacak. Beklenti 102.0. Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan rakamda kötülşeme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan verileri sonrasında USD üzerinde baskı oluşabilir.

Veri sonrasında BoE başkanı Carney ve ECB başkanı Draghi’nin açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR ve GBP paritelerine hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.