Günlük Ekonomik Takvim – 23 Mart 2017

Bugün Haftanın En Hareketli Günü

Bugün haftanın şüphesiz en dolu günü. İngiltere ve ABD verilerinin yanında Yellen’ın yapacağı açıklamalar da son derece önemli olacak. Lafı fazla uzatmadan günün önemli gelişmelerine göz atalım :

12.30, İngiltere perakende satışlar (beklenti %0.4), çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.4). Önceki ay aylık bazda gerileyen perakende satışların Şubat’ta %0.4 artması bekleniyor. Her zaman pound paritelerine hareket getirmiş bir veri olduğunu belirtelim.

15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları. Son dört hafta ortalaması 237 bin. Artık 250 bin altına demir attı haftalık işsizlik başvuruları. Beklentiden 20 bin artı veya eksi bir rakam dışında piyasaya çok hareket getiremeyebilir. Ama tabi ki ABD istihdam verileri her zaman piyasaya sürpriz yapmaya açık.

15.45, Fed Başkanı Janet Yellen konuşması. Washington’da bir konferansta konuşacak Yellen’in önümüzdeki aylar için faiz artışı patikası ile ilgili yorumları takip edilecek. Son toplantıda nokta tablosu bu senenin geri kalanında iki faiz artışı öngörüsüne işaret ediyordu. Yellen’ın gelecek faiz artışları ve ekonomik görünüm ile ilgili diğer yorumları tüm piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir.

17.00, ABD birinci el konut satışları, beklenti 566 bin. ABD konut sektörü için diğer bir önemli veri. Piyasalar Yellen’in konuşmasına odaklanmış olacak ama bu veri de gözden kaçmamalı.

19.30, FOMC üyesi Kashkari konuşması. Son FOMC toplantısında faiz artışına karşı çıkan tek üyeydi ve buna neden olarak zayıf enflasyon görünümünü göstermişti. Bu konuşmasında enflasyon ve gelecek faiz artışları ile ilgili yorumları önemli olacak.

eko takvim 2017-03-23

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.