Günlük Ekonomik Takvim – 21 Kasım 2016

Süper Mario Euro'yu Kurtaracak mı?

Herkese iyi günler. Son dönemde Aralık ayı faiz artışı olasılığının iyice fiyatlara girmesiyle dolar iyice güçlenmeye başladı. Geçtiğimiz hafta dolar endeksinde yaşanılan yükseliş sonrasında dolar pariteler üzerindeki baskısını iyice arttırdı. Özellikle TRY varlıkları üzerindeki baskının devam etmesi nedeniyle USDTRY’de yeni tarihi zirve olan 3.4080 seviyesi görüldü. Bu hafta son derece önemli veri ve gelişmeler bizler bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

14.30’de Türkiye’den TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki rakam %7.81. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur fakat verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da Kanada’dan toptan satışlar açıklanacak. Önceki rakam %0.8. Açıkçası gelecek olan verinin USDCAD üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

19.00’da ise ECB başkanı Draghi mikrofon başına geçecek. Geçtiğimiz hafta Cuma günü gerekmesi halinde bütün araçları kullanmaya hazır olduklarını ifade etmişti. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR paritelerine hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.