Günlük Ekonomik Takvim – 21 Eylül 2016

Fed Bugün Bir Sürprize İmza Atacak mı?

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Piyasalarda son dönemde belirsizliklerin olması nedeniyle paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Bu gibi dönemlerde temkinli olmanızı öneriyoruz. Bugünden itibaren ekonomik takvim iyice ısınmaya başlayacak. Özellikle bugün piyasanın odak noktasında FOMC kararları ve Fed başkanı Yellen’ın açıklamaları var. USD için son derece önemli bir gün içerisindeyiz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Önceki rakam -0.6 milyon. Stoklarda yaşanılacak olan artış petrol fiyatları üzerinde baskı yaratabilir.

Ve 21.00’da ise Fed faiz kararı ve ekonomik projeksiyonlar açıklanacak. Bu toplantıda faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Son dönemde ABD’den gelen verilerin pek de beklentileri karşılamadığına şahit olduk. Bu sebeple bu toplantıda Fed’in bir sürprize imza atması beklenmiyor fakat Janet Yellen’dan gelecek olan açıklamalar son derece önemli olacak. Piyasa Yellen’dan faiz artışı süreci ile ilgili ileriye dönük bir açıklama bekliyor. Paritelerde önemli hareketlenmelerin yaşanacağı bir gün olacak. Biz de her zaman olduğu gibi bu dakikalarda yatırımcılarımıza destek olmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.